Wodny świat

Mieszkańcy Popowic z niepokojem wypatrują opadów deszczu, bowiem skutkują one zalewaniem piwnic w niektórych budynkach SMLW Popowice.

Jeden z takich przypadków to piwnica przy ul. Popowickiej 144 (zdj.1 poniżej). Oto co napisał jeden z naszych czytelników: ”Moje piwnica notorycznie jest zalewana. Woda wlewa się kanałami przez ściany szczytowe budynku. Ja osobiście bardzo często korzystam z piwnicy, trzymam tam rower którym jeżdżę do pracy i ciężko jest go czasami wyjąć i schować stojąc w kilku centymetrach deszczówki po nocnych opadach.”

W tej sprawie zwróciliśmy się do SMLW „Popowice”. Z informacji, jakiej udzielił nam członek Zarządu mgr inż. Bogdan Słowik wynika, że problem ten jest znany służbom technicznym spółdzielni. Remont izolacji ścian piwnic będzie umieszczony w propozycji planu funduszu remontowego na 2022 rok. Obecna sytuacja spowodowana jest usterką budowlaną, która ujawniła się po latach. Przy wylewaniu betonowych ścian piwnic, stosowano ściągi do spinania płyt szalunkowych, osadzone w rurkach osłonowych. Później ściągi wyjęto, ale pozostały po nich rurki, które nie zostały dobrze zaślepione. Teraz po latach podczas deszczu sączy się przez nie woda. Konieczne będzie więc odkopanie ściany, zaślepienie otworów, ściągnięcie starej izolacji i wykonanie jej na nowo.

Podobną sprawę zgłosił nam nasz czytelnik z ul. Białowieskiej 38 (zdj.2 poniżej). Tam również po każdych opadach pojawia się woda. Także ten problem jest znany spółdzielni i – jak stwierdził członek Zarządu – jest on przewidziany do rozwiązania poprzez zrobienie odkrywki, która da wiedzę o dalszych sposobach postępowania, wobec nieszczelnej izolacji i jej stanu.

Uporanie z opisanymi tu problemami, pozwoli wreszcie na normalne użytkowanie piwnic. Jednak konieczne jest najpierw naprawienie radosnej – jak widać – twórczości budowlanych z przeszłości.

tom