Przeciw pożarowi

Zagrożenie pożarowe to problem wszystkich mieszkańców Popowic. Stąd też troska samorządowców o poprawę ochrony przeciwpożarowej.

O tej sprawie pisaliśmy na naszym portalu w tekście „Znów pożar”, w grudniu 2021 r. Przypomnijmy: „W jednym z wysokich budynków na Popowicach w nocy z soboty na niedzielę 11 na 12 grudnia znów wybuchł pożar. To czwarta taka sytuacja na tym osiedlu w ciągu ostatnich siedmiu lat. Pożary te – włącznie z obecnym – pochłonęły dwie śmiertelne ofiary. Jak się okazuje większe zagrożenie pożarowe dotyczy wyższych kondygnacji, bowiem dwa z tych pożarów wybuchały na dziesiątym piętrze”.

Rada Zespołu Nieruchomości nr 2 w SMLW „Popowice”, w swojej działalności skupiła się na poprawieniu ochrony przeciwpożarowej na terenie zarządzanym przez spółdzielnię. Dotarliśmy do wniosków, które Rada składała jeszcze w 2021 roku do Zarządu i Rady Nadzorczej SMLW „Popowice”. I tak m.in. wniosek Nr 29/10/2021 dotyczył wysłania do lokatorów pism, aby opróżnili swoje komórki z przedmiotów łatwopalnych zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców, do podstawionych na ten cel kontenerów. Wnioski 44/12/2021 i 47/120/2021 dotyczyły wykonania projektów zabezpieczeń przeciwpożarowych.

Kolejne wnioski 48, 49 i 50/12/2021 dotyczyły modyfikacji planów dojazdu pożarowego do południowej strony budynków Białowieska 68-70 i Białowieska 72-74. Wskazywały, aby przy pracach projektowych ulicy Zajęczej ująć analizę uzyskania parametrów drogi pożarowej wraz z dojazdem do południowej strony budynków wysokich przy Bobrzej, jak i do budynków niskich przy Wejherowskiej. Chodzi o szybkie i sprawne dotarcie samochodów straży pożarnej. Postulowały też opracowanie analizy dojazdu służb ratunkowych, szczególnie samochodów straży pożarnej z drabinami do południowych balkonowych elewacji budynków Zespołu Nieruchomości nr 2.

Najważniejszym elementem tych wniosków była sugestia, aby wymienione tu analizy i plany poznali zarówno samorządowcy, jak i mieszkańcy Popowic. Wszak bezpieczeństwo pożarowe to wspólna sprawa.

tom