Znów pożar

W jednym z wysokich budynków na Popowicach w nocy z soboty na niedzielę 11 na 12 grudnia wybuchł pożar. To czwarta taka sytuacja na tym osiedlu w ciągu ostatnich siedmiu lat.

O tych tragicznych zdarzeniach pisaliśmy na naszym portalu. Były to teksty: „Pożar na Jeleniej” w styczniu 2014 r., „Pożar na osiedlu” w kwietniu 2015 roku oraz „Tragiczny pożar” w styczniu 2018 roku. Za każdym razem wchodziło w grę zaprószenie ognia lub uszkodzona instalacja elektryczna. Pożary te – włącznie z obecnym – pochłonęły dwie śmiertelne ofiary. Jak się okazuje większe zagrożenie pożarowe dotyczy wyższych kondygnacji, bowiem dwa z tych pożarów wybuchały na dziesiątym piętrze.

Co do sobotniego pożaru w budynku dziesięciopiętrowym przy ul. Białowieskiej trwają ustalenia przyczyn pożaru, ale już wiadomo, że pochłonął on – niestety – jedna ofiarę.

Na tę sytuację zareagowało m.in. popowickie stowarzyszenie Fauna i Flora Popowic: „W odpowiedzi na zaproszenie do składania propozycji organizacji wydarzeń na rok 2022 w kampanii pn. Wrocław Wolny od Samotności, nasze stowarzyszenie wraz z radnymi z Piękne Popowice – Radni z Popowic złożyło propozycję działań na naszym osiedlu. Ubiegłonocny pożar w domu samotnej osoby tylko utwierdza nas w konieczności oddolnego zorganizowania takiej samopomocy i wsparcia. Będziemy nadal działać w tym kierunku i informować Państwa o propozycjach i planach dotyczących przeciwdziałaniu samotności na Popowicach.”

Być może czas najwyższy rozpocząć dyskusję, ale też i działania, takie jak w ramach kampanii „Wrocław miastem wolnym od samotności”, po to, by mieć orientację ile ich jest i gdzie funkcjonują osoby samotne. Możliwe będzie wówczas systematyczne udzielanie im pomocy. Do samej kampanii, jak i tego tematu będziemy powracać w naszych publikacjach.

tom