Piękny jest świat

Częścią czterdziestoletniej działalności Zofii Adamiec – oprócz prowadzenia Klubu Seniora – jest także twórczość poetycka.

• Oprócz talentów organizatorskich Zofia Adamiec ujawniła w swojej poezji  wrażliwe, pełne ciepła spojrzenie na świat.
• Kolejny, tomik „Jaskółka poetycka” jest wypełniony wierszami afirmującymi także uroki jesieni życia.

O wieloletniej działalności Zofii Adamiec pisaliśmy na naszym portalu w tekście „Pracowite czterdzieści lat”. Przypomnijmy: Zofia Adamiec przez minione 40 lat prowadziła popowicki Klub Seniora czyli Koło nr 2 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, od jego powstania w 1981 roku do czerwca br. Jej dziełem jest kabaret Mimoza znany poza granicami Popowic.
25 czerwca br. w Zespole Przestrzeni Trzeciego Wieku, miało miejsce uroczyste spotkanie. Przybył na nie Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który gratulował szacownej jubilatce tylu lat działalności dla seniorów.

Jednym z talentów Zofii Adamiec jest twórczość poetycka. Czytający szybko zanurza się w ten świat refleksyjny, pełen ciepła i łagodności. To swojego rodzaju odtrutka na szalony, pędzący i migający obrazkami dzisiejszy świat. A przecież jej wierszy nie pokrywa patyną czas, nie odbiera im waloru uniwersalności i autentyczności zapisanych uczuć. To jest bodaj największą zaletą i siłą jej poezji.

Znajdziemy w niej pewien uroczy minimalizm: „Bo przecież do szczęścia/Tak niewiele potrzeba,/odrobinę ciepła,/pogodnego nieba” (Mój pokoik). To także afirmacja życia i pochwała świata: „Piękny jest świat i warto długo żyć”(Czarodziejski walc), ”…lecz w oczach mych ciągle jesień, lato i wiosna”(Jestem jak wiosna). Autorka wystosowała w tym tomiku także „Apel seniorów do dzieci”: „zamiast im dokuczać wielce/okażcie im dobre serce”.

Znajdziemy wśród wierszy również wątek osobisty „…a ja sobie skromne układam rymy”, którymi są „.. dla kabaretu wiersze, piosenki,/i komponuję melodii dźwięki”(Moje hobby). Odnajdziemy też bardzo intymny, pełen bólu wiesz „Syneczku mój”.

Poezja Zofii Adamiec przemawia do nas naturalnością, ciepłem, ale też mądrością w spojrzeniu na życie. Być może tym, czego brakuje nam dziś najbardziej…

tom

Zofia Adamiec, Jaskółka poetycka, Wrocław 2020, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, s.46.