Teatr (nareszcie) na żywo

Wrocławskie teatry stopniowo powracają do swojej działalności. Oto krótki przegląd propozycji, przygotowanych w najbliższym czasie.


W Teatrze Polskim, jeszcze on line, można obejrzeć spektakl Wrocławskiego Teatru Tańca pt. „Ławeczka” w reżyserii i choreografii Bożeny Klimczak. Pokaz dostępny jest na kanale YouTube, do 30 maja do godz. 24.00. Natomiast 29 i 30 maja będzie można obejrzeć – już w teatrze – familijny spektakl muzyczny pt. „Błękitny Pies” w reżyserii Agaty Skowrońskiej. Przedstawienie z publicznością na Dużej Scenie o godz. 16.00.
To nie wszystko, bo 29 i 30 maja odbędzie się premiera błyskotliwej, inteligentnej i zaskakującej komedii absurdu, francuskiego autora Sébastiena Thiéry’ego w reżyserii Jacka Bończyka pt. „Kasta la vista”. Spektakl będzie grany o godz. 19.00 na Scenie Kameralnej.

Teatr Współczesny proponuje spektakl „Tirza” Arnona Grunberga w reżyserii Pawła Miśkiewicza. Jak anonsuje spektakl Jury Nagrody Libris – „Tirza to imponująca i niepokojąca powieść, w której pisarz stawia nas przed lustrem. Ecce homo – zdaje się mówić. Postawił przed lustrem przede wszystkim pełnego samozadowolenia człowieka Zachodu, który 11 września 2001 r. zobaczył, jak wiele z pewników jego świata wyparowuje, a w całym swoim lęku i rozpaczy obawia się zewnętrznego zła, nie widząc, ile jest go w nim samym. Jörgen Hofmeester, to my.” Premiera 29 maja 2021 r na Dużej Scenie.

Wrocławski Teatr Lalek proponuje w czerwcu „Lot przez tęczę”. Jest to polska prapremiera sztuki na podstawie bajek białoruskiego dysydenta Andreja Sannikaua. W roku 2010 Sannikau wystartował w wyborach prezydenckich jako najpoważniejszy kontrkandydat Aleksandra Łukaszenki. Adaptacja, reżyseria, teksty piosenek Radosław Kasiukiewicz. Premiera 5 czerwca

Teatr Capitol proponuje w czerwcu m.in. „Alicję” na motywach „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. Historia z powieści jest kanwą spektaklu – oglądanym przez widownię i bohaterów snem Alicji. Autorki scenariusza – Agnieszka Wolny-Hamkało i Martyna Majewska, która spektakl reżyseruje, – zmieniły nieco osnowę fabularną. Rodzina dziewczynki będzie oglądać jej sen i uczestniczyć w nim. Premiera na Dużej Scenie 29 maja 2021. Godnym uwagi jest tez spektakl „Mock. Czarna burleska”, na motywach powieści Marka Krajewskiego o komisarzu Eberhardzie Mocku. Będzie to burleskowy show o władzy, zbrodni i namiętnościach. Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Konrad Imiela, teksty piosenek napisali Roman Kołakowski i Konrad Imiela, muzykę skomponował Grzegorz Rdzak. Polecić warto także spektakl „Lazarus” Davida Bowie i Endy Walsh. Jest to to polska prapremiera musicalu.
W spektaklu usłyszymy największe przeboje Davida Bowie. Reżyseruje Jan Klata. W roli głównej – gościnnie Marcin Czarnik. Obok niego w obsadzie artyści Capitolu: Justyna Antoniak, Klaudia Waszak, Ewa Szlempo-Kruszyńska, Alicja Kalinowska, Agnieszka Oryńska-Lesicka, Justyna Woźniak, Adrian Kąca, Artur Caturian, Albert Pyśk oraz Cezary Studniak i Konrad Imiela.
Opera Wrocławska zaprosi nas na spektakl „Cosi fan tutte”Wolfganga Amadeusza Mozarta. Reżyseruje André Heller-Lopes, kierownictwo muzyczne sprawuje Adam Banaszak. Opera skrzy się humorem i blaskiem, zarówno- od strony muzycznej jak i literackiej. To zapewniło jej nieśmiertelność. Premiera 4 i 5 czerwca.
Z nadzieją, że każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie polecamy Państwu te spektakle. Najważniejsze, że wrocławskie teatry rozpoczęły swoja działalność i oczekują na publiczność, która jest przecież nieodłącznym składnikiem teatralnego życia.

tom