Przede wszystkim odpowiedzialność

W naszych publikacjach prezentujemy sylwetki członków organów samorządowych SM Popowice. Realizujemy tym samym oczekiwania naszych czytelników, co do transparentności i większej ilości informacji o tych osobach.

Rozpoczynamy od Grażyny Przychodzińskiej, przewodniczącej Rady Nadzorczej SM Popowice. Na pytanie, jakie cechy powinien mieć samorządowiec, odpowiada bez wahania: rzetelność, dokładność, odpowiedzialność, stałe powiększanie swojej wiedzy. Jej zdaniem, 32 lata pracy w przemyśle i 15 lat pracy, w charakterze audytora systemów zarządzania jakością, bardzo dobrze przydaje się tu w spółdzielni: „Tu najczęściej sprawy techniczne są poruszane. Z nimi mamy bardzo często do czynienia.” Ponadto uważa ona, że członkowie Rady Nadzorczej powinni mieć odpowiednią wiedzę, którą można wykorzystać w praktyce.

Co jest największą odpowiedzialnością członka organu samorządowego? Tutaj, Grażyna Przychodzińska, także bez wahania, stwierdza: „Podejmowanie decyzji, związanych z oczekiwaniami członków spółdzielni. Tak, by mieli oni przekonanie, że traktuje się poważnie ich potrzeby.”
Uważa ona, że rola Rady Nadzorczej to właściwy nadzór nad działalnością spółdzielni i jej Zarządu. W tym celu konieczne są kwalifikacje oraz ciągłe dokształcanie się, w zakresie wiedzy samorządowej: „Jeżeli chcesz być aktywnym członkiem Rady Nadzorczej, musisz wiedzieć o co chodzi. Tym bardziej, że Rada ma w swojej gestii decyzje, także finansowe. Zatem konieczna jest przede wszystkim odpowiedzialność.”

Na pytanie o naszą spółdzielnię, jej problemy Grażyna Przychodzińska odpowiada wprost, że w takich spółdzielniach jak SM Popowice, zarządzanie „niemłodymi” zasobami nie jest łatwe. Zajmując się dniem dzisiejszym, nie można tracić z oczu perspektywy rozwoju. Tereny zielone, zmiany jakie wywoła realizowana linia tramwajowa, to najbliższe wyzwania.  „Zmiany muszą następować, a my musimy reagować na te zmiany” – dodaje moja rozmówczyni.

Znając jej zdecydowanie, doświadczenie i rzetelne podejście do swoich obowiązków, można mieć przekonanie, że sprosta ona tym wzywaniom.

tom