Ozonowanie

Pewnie niejednemu z nas zdarzyło się borykać ze specyficznym zapachem w domu, biurze, samochodzie czy też torbie podróżnej. Jednym ze sposobów na pozbycie się uciążliwych zapachów może być ozonowanie. Co to takiego?
Ozonowanie to nic innego jak proces, w trakcie którego specjalne urządzenia wytwarzają ozon. Ozon (O3) w normalnych warunkach jest gazem, który składa się z 3 cząsteczek tlenu i ma bardzo ciekawe i przydatne właściwości. Między innymi niszczy wirusy, grzyby, pleśni itp. mikroorganizy. Bardzo często by pokazać jego skuteczność, porównuje się go z chlorem, który jak wiemy jest powszechnie używany do odkażania czy to wody czy rożnych powierzchni. I tu ciekawostka, ozon jest 50 razy silniejszy i 3000 razy szybszy niż chlor, plus nie zostawia nieprzyjemnego zapachu. Po użyciu ozonu, pozostaje zapach „powietrza po burzy”. Oczywiście należy w tym celu wytworzyć odpowiednie stężenie ozonu w powietrzu, by odpowiednio zadziałał i utrzymać je przez pewien czas. Do tego są potrzebne specjalistyczne urządzenia, których wydajność musi być odpowiednia do kubatury pomieszczenia lub wielkości ozonowanej powierzchni.

Niestety ozon oprócz wielu zalet ma też pewne minusy. Do jego największej wady należy bardzo szybki rozkład. Przyjmuje się, że już po pół godzinie, ulega niemalże całkowitemu rozpadowi. Oczywiście w dużej mierze zależy to od temperatury oraz czynników środowiskowych. Można przyjąć, że czym wyższa temperatura i więcej związków, które neutralizuje tym szybciej ulega rozpadowi. Dlatego tak ważne są profesjonalne urządzenia, które mogą go stale wytwarzać w dużym stężeniu.

Czy wpuszczając ten gaz do pomieszczenia uzyskamy taki sam efekt jakbyśmy szorowali wszystko jakąś chemią? Nie, efekt będzie nawet lepszy, bo nie zostaną trujące opary chemii w powietrzu. Ale wyjaśnijmy jedną ważną rzecz. To nie jest tak, że jak zaczną nam się w piwnicy psuć ziemniaki, to ozonowanie załatwi problem. Owszem pomoże i to bardzo, ale najpierw należy to co się da fizycznie usunąć, bo ozon tylko zabija wirusy, grzyby, pleśń itp. ale nie sprawi, że zgniłe ziemniaki się rozpłyną w
powietrzu.

Czy ozon też jest skuteczny w likwidowaniu zapachów? Tak, bo likwidując związki organiczne likwiduje też estry zapachowe, a więc to co odpowiada za przenoszenie tego co nazywamy zapachami. Po ozonowaniu pozostaje zapach charakterystyczny dla powietrza po burzy. Skuteczny jest np. w usuwaniu niechcianego zapachu np. moczu i to zarówno ludzkiego jak i zwierzęcego.

Czy to jakaś nowa technologia? Oczywiście nie. Pewnie wielu z nas słyszało, ale nie zwróciło uwagi na fakt, iż np. wodę się ozonuje by usunąć z niej zanieczyszczenia i bakterie, a by nie miała zapachu chloru. O ozonowaniu słyszeli też Ci, którzy mieli do czynienia z profesjonalną dezynfekcją. Ozon od dawna jest używany do dezynfekcji sal szpitalnych czy choćby karetek pogotowia. Oczywiście nie jest to jedyna metoda używana w tym celu, łączy się ozonowanie z innymi metodami, ale i potrzeby szpitalne są inne niż te, które znamy z życia codziennego. Ozonowanie wykorzystuje się też w innych celach medycznych, więc jest on od dawna obecny w naszym życiu, tylko nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Z punktu widzenia zwykłych ludzi ozonowanie może poprawić jakość ich życia poprzez likwidację w ich domach wszelkich grzybów i pleśni, które mają przeogromny wpływ na zdrowie. Można wpisać w
wyszukiwarkę internetową frazę typu „grzyby i pleśnie wpływ na życie człowieka” i przekonać się samemu, co się dzieje z naszym organizmem pod wpływem patogennych czynników. Badania wskazują, że w 25% polskich mieszkań występują grzyby i pleśnie. I to niekoniecznie musi być taka pleśń jaką sobie wyobrażamy – czarna lub z białym nalotem. Pleśń czy grzyby mogą być w meblach i mogą mieć postać niewidoczną dla oka a wpływać na osłabienie ludzkiego organizmu, zmęczenie aż po wywoływanie chorób. Dlatego ważne jest pozbycie się wszelkich patogennych czynników z naszego otoczenia, w którym spędzamy dużo czasu. A nic innego tak szybko i dokładnie nie przenika przez tkaniny i inne materiały jak gaz.

Ile kosztuje taka usługa? Auto osobowe to średni koszt ok. 50 zł, natomiast koszt ozonowania mieszkania zależy od kubatury i waha się od 150 zł dla małej kawalerki do 500 zł dla domu mającego ok. 250 m2.

Czy można wypożyczyć takie urządzenie do ozonowania i samemu wyozonować sobie mieszkanie. Oczywiście, tylko należy się upewnić, że urządzenie ma atesty oraz kiedy ostatni raz była mierzona jego wydajność, czyli ile gramów ozonu na godzinę produkuje. Bo przy małym stężeniu też poczujemy zapach powietrza po burzy, ale stężenie będzie zbyt małe i zbyt krótko będzie oddziaływać, by przyniosło zamierzone efekty. Więc będziemy mieli tylko złudne poczucie poprawy warunków, a w rzeczywistości nic się nie zmieni. Ozon wytwarza się na kilka sposobów. Nie jest to tania technologia, bo podzespoły wytwarzające ozon są bardzo delikatne i przy nieodpowiednim użytkowaniu ulegają uszkodzeniom i niestety z czasem się też zużywają. Do tego należy zastosować maskę z filtrem węglowym, by chronić własne zdrowie i życie oraz przestrzegać procedur bezpieczeństwa, po pierwsze, by stężenie ozonu było odpowiednio wysokie, po drugie, by nie zaszkodziło nikomu z naszego otoczenia.

Czy mieszkanie należy jakoś specjalnie przygotować do ozonowania? Jeśli jest taka możliwość to należy wcześniej wynieść kwiaty, poza obszar, który będzie ozonowany, bezwzględnie przenieść wszelkie zwierzęta oraz nie ogrzewać nadmiernie pomieszczeń, jest to w szczególności ważne, w okresie grzewczym. Dobrze jest też pootwierać szafy, drzwiczki w meblach czyli sprawić, że ozon łatwiej i szybciej przeniknie w każdy zakamarek naszego mieszkania. Trzeba też uwzględnić, że w trakcie ozonowania nie można przebywać w ozonowanych pomieszczeniach ani z nich korzystać przez min. pół godziny a najlepiej zostawić je zamknięte na trzy godziny. Później należy bardzo dokładnie przewietrzyć mieszkanie, najlepiej w tym celu zrobić przeciąg. To wystarczy by można wejść ponownie i zacząć mieszkać czy pracować w o wiele zdrowszym, korzystniejszym dla organizmu ludzkiego środowisku.

Dla mieszkańców Popowic a także reszty wrocławian i nie tylko, istnieje możliwość wykonania ozonowania z 10% rabatem na całą usługę. W tym celu najprościej jest zadzwonić albo wysłać sms do pana Marka na nr 510986765 lub odwiedzić stronę na Facebooku https://www.facebook.com/wroclawozonowanie oraz powołać się na informację z naszego portalu.

Obraz może zawierać: 1 osoba, uśmiecha się, pies i tekst