Docieplenia ścian ruszyły

Docieplenia ruszyły

Trwają już prace dociepleniowe budynków SM Popowice. Po wykonanych już ścianach szczytowych, przyszła kolej na ściany podłużne.

     Pisaliśmy o tym na naszym portalu w tekście „Dociepleń ciąg dalszy” w lipcu br. Przypomnijmy. SM Popowice uzyskała certyfikat, który potwierdza zdobycie dotacji na docieplenie budynków na terenie jej osiedla. Podpisana została stosowna umowa z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wszystkie budynki spółdzielni zostały podzielone na cztery rejony, w których prace będą prowadzone równolegle.

     Obecnie rozpoczęte prace, polegają m.in. na dołożeniu kolejnej warstwy styropianu do już istniejącej. Warunkiem uzyskania dotacji jest ukończenie przedsięwzięcia do października 2020 roku. Jaki jest cel prowadzonych prac? To pytanie zadaliśmy z-cy prezesa SM Popowice ds. technicznych Bogdanowi Słowikowi. Otóż audyt wykazał, że budynki spółdzielni nie spełniają warunków technicznych, dotyczących współczynnika przenikania ciepła. Izolacyjność ścian jest słaba, a to powoduje duże straty energii. Stąd wniosek o dofinansowanie prac dociepleniowych. Przy jego składaniu konieczne było wykazanie, że prace dadzą przynajmniej 25% oszczędności energii.

     Przy rosnących cenach energii cieplnej, należy szukać oszczędności tej energii. Jednym z takich sposobów jest poprawa izolacyjności ścian. Uzyskane w ten sposób oszczędności, spowodują zużycie mniejszej ilości ciepła na ogrzewanie. Ponadto budynki oprócz polepszonej charakterystyki cieplnej, zyskają nowy, estetyczny wygląd.

tom