O sukcesie w biznesie

O sukcesie w biznesie

      Najnowsza premiera Teatru Komedia, nie odpowiada wprost, jak odnieść sukces w biznesie, ale podpowiada, że warto próbować.

     Tym razem Wojciech Dąbrowski, reżyser spektaklu, wziął na warsztat farsę, której autorami są Marcia Kash i Doug Hughes. Zgodnie z zapowiedzią na konferencji prasowej, są to dwie godziny świetnej zabawy. Zabawy na dobrym poziomie, która sprawia widzowi wielka frajdę. Rzecz dzieje się w świecie mody. Dwie panie Sybil Brunt i Jane Pritchard postanawiają zaistnieć w tej branży. Przygotowują projekty bielizny damskiej i męskiej, które chcą przedstawić dyktatorowi mody. Zapowiada się kontrakt życia. Wszystko jest dobrze do momentu, kiedy wtrącą się zazdrośni mężowie. Paul Pritchard i George Brunt mieszają szyki swoim żonom. Ta prosta w sumie fabuła, rozpisana jest na szereg scen, które rozbawiają widza do łez. Przezabawne dialogi, gra słów, wieloznaczne sytuacje i przede wszystkim znakomite tempo, sprawiają, że bawimy się przez bite dwie godziny.

     Wojciech Dąbrowski wycyzelował poszczególne sceny, trafnie obsadzając aktorów. Tu nie ma ról, które byłyby słabymi punktami spektaklu. Obie panie, czyli Beata Rakowska – Sybil i Marzena Kopczyńska – Jane, tworzą znakomity duet. Są zabawne, infantylne, naiwne, ale tylko na pozór. Wychodzą z opresji, ratując jak się da. Co najważniejsze osiągają swój cel. Panowie – Wojciech Dąbrowski jako Paul i Paweł Okoński – George dokazując cudów zręczności i zmiany swoich postaci, wikłając się w coraz większe tarapaty. Każda z ich postaci, to rola godna uwagi.

     To nie koniec znakomitej obsady. Bardzo męskiego szefa ochrony w hotelu, w którym rozgrywa się akcja, gra Łukasz Płoszajski. Wpada w pułapkę swoich żądz i w rezultacie nici z zatrzymania rzekomych winnych. Jest w każdej ze scen precyzyjny, mimo skomplikowanych piętrowych tłumaczeń obu pań. Model, który ma demonstrować stroje to Mariusz Ochciński, przezabawnie poruszający się i skołowany przez obie panie młody mężczyzna. Jest pełen energii, choć z trudem łapie się w serii ich kłamstewek. Niesposób pominąć Jana Kochanowskiego. Postać którą odgrywa – Bruno Frufferelli to wyrocznia w świecie mody. Jego błyskotliwe dialogi, często przetykane włoskim, są same w sobie świetną zabawą. Równie precyzyjnie, jak cały zespół, aktor ten buduje swoją postać projektanta mody, ulegającego kobiecemu urokowi.

     Wybierając się na ten spektakl z pewnością spędzą Państwo dwie godziny pełne śmiechu, inteligentnego dowcipu, przekomicznych sytuacji, a nawet przemiany mężczyzny. Nie mogę więcej powiedzieć by nie psuć Państwu zabawy. Proszę samemu sprawdzić. A nuż przyjdzie Państwu pomysł na biznes?

tom

Marcia Kash i Doug Hughes, Damski biznes. Przekład Elżbieta Woźniak, reżyseria Wojciech Dąbrowski, scenografia: Wojciech Stefaniak, kostiumy Aleksandra Harasimowicz, opracowanie muzyczne Paweł Dobosz, muzyka Bartosz Pernal, światła Alicja Pietrucka. Wrocławski Teatr Komedia. Premiera 16.09.2018.