Sięgnąć po energię

Jedna z wrocławskich spółdzielni wprowadziła w codziennej praktyce wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii w postaci ogniw fotowoltaicznych. Czy podobny sposób działania jest możliwy do zastosowania w SMLW „Popowice”?

Panele fotowoltaiczne na budynku wielorodzinnym to rozwiązanie, które pozwala na oszczędzanie energii elektrycznej i korzystanie z odnawialnego źródła energii. Panele fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie słoneczne na prąd elektryczny, który może być wykorzystany na potrzeby części wspólnej budynku, takie jak oświetlenie, wentylacja czy winda.

Chcąc zamontować panele fotowoltaiczne na dachu budynku wielorodzinnego, trzeba spełnić pewne warunki formalne i techniczne. Przede wszystkim, trzeba uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni, a także pozwolenie na budowę lub zgłoszenie instalacji do nadzoru budowlanego. Ponadto, trzeba dobrać odpowiednią moc i ilość paneli, zwracając uwagę na ekspozycję dachu na słońce, zapotrzebowanie na energię i sposób podłączenia do sieci. Montaż paneli fotowoltaicznych na budynku wielorodzinnym wiąże się z pewnymi kosztami, ale można skorzystać z różnych programów dofinansowania i ulg podatkowych.

Jedna z wrocławskich spółdzielni mieszkaniowych, zastosowała pompy ciepła, panele fotowoltaiczne i magazyny ciepła. Docelowo spółdzielnia ta oszacowała, że ceny ciepła spadną o ok. 30%,a inwestycja ma się zwrócić w ciągu 7-8 lat. Trzeba pamiętać przy tym, że ważne są takie czynniki, jak akceptacja mieszkańców dla takiej inwestycji, posiadanie odpowiednich dachów, pod kątem nośności i nasłonecznienia, a także miejsce na zamontowanie magazynów energii.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w SMLW „Popowice” rozważana jest swojego rodzaju przymiarka do wykonania na jednym z wysokich budynków pilotażowej instalacji fotowoltaicznej. Poprzedzić ją mają rozmowy Zarządu spółdzielni z Krajowym Instytutem Efektywności Energetycznej Sp. z o.o. Będą one miały na celu symulacyjne wyliczenie efektywności instalacji fotowoltaicznych dla wszystkich budynków. Wyliczenie będzie dotyczyło energii elektrycznej, zużywanej do zasilania wind i oświetlenia części wspólnych.

Niewątpliwie inwestycja taka – jak wiele innych – przyczyni się do obniżenia kosztów eksploatacji. Przy rosnących cenach energii jest to bardzo istotne. Warto przy tym pamiętać, że jest to proces rozłożony na kilka lat. Wtedy możliwe jest korzystanie z pożytków takiej inwestycji, którą sfinansują przecież wszyscy członkowie.

tom