Potrzebny czy nie?

Szereg włamań do mieszkań na Popowicach w ostatnim czasie, coraz częściej skłania mieszkańców do zadania sobie pytania o potrzebę monitoringu. Do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2023 złożony został nawet projekt „Bezpieczne Popowice i okolice”.

O włamaniach pisaliśmy na naszym portalu w tekście „Brak zainteresowania”. Przypomnijmy: Często powtarzające się włamania do mieszkań na terenie Popowic, zwłaszcza pod koniec ubiegłego roku, spowodowały zrozumiałe wzburzenie mieszkańców. Padały pytania o pracę policji, działalność SMLW „Popowice” i jej organów. Sprawą włamań mieszkańcy zainteresowali wrocławskie media – prasę, radio i telewizję.Dziwić zatem może sytuacja, w której na prośbę telewizji TVN o udział 23 stycznia w przygotowaniu materiału o włamaniach, znalazło się kilka osób.

Nic więc dziwnego, że coraz częściej padają pytania o monitoring. Zdania na temat zainstalowania monitoringu na Popowicach są podzielone. Wypowiadają się zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy tego sposobu poprawy bezpieczeństwa. Wystarczy przyjrzeć się choćby niektórym komentarzom: „Od pilnowania jest Policja a nie monitoring. […] nie lubię marnować moich pieniędzy na jakieś idiotyczne pomysły, co i tak nic nie pomogą”. Nie brakuje także rozsądnych głosów: „[…] możemy mieć coś na naszym osiedlu albo, nic wybór należy do nas”.

Przy okazji komentowanej w mediach społecznościowych sprawy zatrudnienia firmy ochroniarskiej przez spółdzielnię, padają pytania o obieg informacji, między członkami  a spółdzielnią. Oto niektóre z nich: „… czy ktoś coś wie na jakiej zasadzie działa ta ochrona […]w wskazanych lokalizacjach? Czy wszyscy za to płacą czy tylko te budynki? Gdzie można dzwonić jeśli zajdzie potrzeba… brak informacji na bramach”. Oto inny głos w tej kwestii: ”Inicjatywa jest pozytywna sama w sobie, bo ma prowadzić do polepszenia stanu bezpieczeństwa na osiedlu. Sposób wprowadzenia i komunikacja z mieszkańcami leży jednak zupełnie […]Tak się zarządza u nas na osiedlu informacją. To jest niszczące dla całości społeczności.

Debaty o monitoringu nie da się uniknąć. Ten temat pojawia się i będzie pojawiać się dotąd, dopóki nie zapadną w tej kwestii wiążące decyzje. Sprawa bezpieczeństwa jest dla mieszkańców priorytetowa.

mar