Wielki baśniowy świat

Wrocławski Teatr Lalek na zakończenie sezonu wysoko podniósł poprzeczkę. Ostatnia premiera „Jaki ten świat jest wielki” – to spektakl odmienny od dotychczasowych, nie tylko w formie, ale i treści.

Do pracy nad tym spektaklem zostali zaproszeni Martin Kukučka i Lukáš Trpišovský, czyli duet SKUTR. Ten tandem twórczy, tworzący teatr autorski jest znany na świecie. Swobodnie poruszają się w wielu gatunkach – opera, spektakle dramatyczne, taneczne, a nawet cyrkowe. Ten spektakl we Wrocławskim Teatrze Lalek, jest swojego rodzaju podróżą przez świat baśni Hansa Christiana Andersena. Dodajmy, podróżą niełatwą, bo łączącą motywy z kilku baśni i wymagającą ich znajomości. Wtedy bardziej rozumiemy intencje reżyserów. Świat bowiem jawi się, jako połączeniu kilku motywów, które sami doskonale znamy.

Twórcy sięgnęli do siedmiu baśni Andersena: „Pasterka i kominiarczyk“, „Dziewczynka z zapałkami“, „Dzielny cynowy żołnierz”, „Nowe szaty cesarza“, „Choinka“, „Stara latarnia“ i „Stokrotka”. Połączenie tych baśni przez twórców, wykreowało na scenie świat, który jakoś dziwnie jest podobny do naszego świata, w którym miłość, władza ,życie, przemijanie i śmierć są wciąż obecne.

Spektakl wymaga znacznie większej uwagi niż inne, także lalkowe, spektakle. Tu bowiem motywy z baśni Andersena przeplatają się, a nawet widzimy na scenie – równolegle – postaci z różnych baśni (zdjęcie Natalii Kabanow za: teatrlalek.wroclaw.pl). Stąd też uwaga o poprzeczce, wyżej podniesionej widzowi. Wskazana jest znajomość baśni Andersena, gdyż pomaga w zrozumieniu zamiarów reżyserów.

Za ich zamysłem znakomicie podążają aktorzy grający w tym spektaklu. Wymieńmy ich wszystkich: Grzegorz Borowski, Kamila Chruściel, Jolanta Góralczyk, Radosław Kasiukiewicz, Agata Kucińska, Anna Makowska-Kowalczyk, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka. To oni na naszych oczach przywołują świat znany z dzieciństwa, ale tak naprawdę tkwiący w nas – dorosłych.

Klimat na scenie tworzy także: scenografia Martina Chocholouška z dominującym wielkim kominkiem, kostiumy Simony Rybákovéj bardzo dobrze przystające wizualnie do każdej postaci, muzyka Petra Kalába i Grzegorza Mazonia, znakomicie wzmacniająca nastój tajemniczości. Realizacją światła zajęła się Alicja Pietrucka, która współkreuje sceniczną rzeczywistość właśnie światłem.

Ten spektakl potwierdza wysoki poziom Wrocławskiego Teatru Lalek i jego twórczych poszukiwań. Nawet jeśli są one realizowane nieco trudniejszym teatralnym językiem, widz znajduje w nim odpowiedź na podstawowe pytania.

tom

Jaki ten świat jest wielki. Scenariusz i reżyseria Skutr (Martin Kukučka I Lukáš Trpišovský), przekład Bogusława Sochańska, scenografia Martin Chocholoušek,
kostiumy Simona Rybáková, muzyka Petr Kaláb, Grzegorz Mazoń, realizacja światła Alicja Pietrucka, realizacja dźwięku Rafał Wortolec. Wrocławski Tetar Lalek. Premiera 19 czerwca 2021 r.