Lot przez marzenia

Wrocławski Teatr Lalek rozwija coraz bardziej swoje skrzydła. Kolejna premiera wprowadza dzieci i dorosłych w świat kolorowych marzeń.

Teatr ten postawił w dosłownym sensie na dobry kontakt z widzem, czyli proponowanie takich spektakli, które młody widz z ciekawością ogląda, a dorosły widz też jest zainteresowany. Do takich z pewnością należy „Lot przez tęczę”. Tekst białoruskiego opozycjonisty Andreja Sanikaua, w tłumaczeniu Marii Wojtyszko i Jakuba Krofty, wziął na warsztat Radosław Kasiukiewicz.

Bardzo ciekawą i przejrzystą fabułę, reżyser potraktował  jako pretekst do pokazania kilku oczywistych – zdawałoby się – prawd. Mała myszka Piki, marzy o tym aby przelecieć przez tęczę. Jej przyjaciółki Tipo i Chiki wspierają ją w tym zamiarze. Same nie dałyby rady, gdyby nie mysi mędrzec Ziba, który pomaga im zrealizować tę misję, poniekąd kosmiczną. Przy okazji poznajemy jego wynalazki, a także towarzyszymy całej trójce w przygotowaniach do lotu. Wreszcie , niczym na przylądku Canaveral, słyszymy końcowe odliczanie i widzimy start do lotu przez tęczę.

Aleksandra Starzyńska przygotowała niezwykle pomysłową scenografię i kostiumy, które są łatwo przez dzieci identyfikowane. Podobnie rzecz się ma z wizualizacjami, których autorką jest Anna Maria Szalwa. Użycie projekcji video jest wyczarowywaniem na naszych oczach kolejnych kolorowych obrazów. Łatwe do zanucenia piosenki z muzyką Tomasza Kasiukiewicza wpadają nam w ucho.

Aktorzy w tym spektaklu są w swoim żywiole. Czuje się ich  wielką frajdę i radość z  gry dla publiczności. Patrycja Łacina-Miarka i Kamila Chruściel (zdjęcie Natalii Kabanow za: teatrlalek.wroclaw.pl), jako Piki i Tipo są zabawne, radosne, ciekawe a ich nastrój szybko udziela się  młodym widzom. Sławomir Przepiórka bawi publiczność, jako mysi obieżyświat Chiki. Marek Tatko z namaszczeniem, powagą, ale i humorem, jako mędrzec-wynalazca Ziba, pokazuje swoje urządzenia i pomaga myszkom. Świetny jest również Marek Koziarczyk jako nietoperz. Tą na pozór niewielką rolą  i niesamowitym kostiumem, aktor od razu  zawojował publiczność!

Ten spektakl ma także walor dydaktyczny, bo uczy wspólnego działania, pomagania sobie, współpracy, a więc wartości potrzebnych w małym i w dorosłym życiu. Uczy także spełniania swoich marzeń, zrealizowania przez każdego z nas, swojego lotu przez tęczę.

tom

Lot przez tęczę. Tekst Andrej Sannikau i René Levínský, przekład Maria Wojtyszko i Jakub Krofta, adaptacja, reżyseria, teksty piosenek Radosław Kasiukiewicz, scenografia i kostiumy Aleksandra Starzyńska, muzyka Tomasz Kasiukiewicz, wizualizacje Anna Maria Szalwa. Wrocławski Teatr Lalek Prapremiera 5 czerwca 2021 r.