Bez gabarytów?

Czy jest szansa na to, aby na terenach SM Popowice zniknęły tzw. gabaryty, stawiane koło osłon śmietnikowych?

• Problemu czeka na rozwiązanie od dłuższego czasu. Pisaliśmy już o nim.
• Nie rozwiązała tego problemu decyzja, że nie będą wywożone gabaryty.
• Czy ustalenie opłaty za wywóz gabarytów rozwiąże sprawę?

O wystawianych przy śmietnikach tzw. gabarytach pisaliśmy ostatnio na naszym portalu w tekście „Nie wystawiać” w styczniu 2019 r. Przypomnijmy: „Mieszkańcy Popowic zostali poinformowani przez spółdzielnię, że przestaje ona wywozić tzw. gabaryty, czyli meble, lodówki, itp. Również te pozostawiane przy drzwiach do pomieszczeń zsypowych, a także na klatkach schodowych i korytarzach piwnicznych. Należy je wywieźć we własnym zakresie.
Zamieszczona została wówczas także informacja o harmonogramie podstawiania przez firmę Ekosystem Sp. z o.o. kontenerów na odpady wielkogabarytowe w 2019 roku. Powyższa decyzja, jak ustaliliśmy, spowodowana jest rosnącymi kosztami wywozu gabarytów do PSZOK, zwłaszcza że wystawianie ich stało się istną plagą”.

Nie pomogło także ogłoszenie, że co dwa miesiące będą wystawiane kontenery przez firmę Ekosystem. Podobnie było z ogłoszeniem SM Popowice o możliwości zamawiania bezpłatnie kontenera w razie remontu. Sytuacja do dziś nie uległa zmianie, wciąż są one ustawiane przy śmietnikach na terenie SM Popowice.

Stąd zapewne wniosek Zarządu SM Popowice, aby wywóz gabarytów sfinansować opłatą 4 gr/m² powierzchni mieszkania. Został on skierowany do rozpatrzenia przez Radę Nadzorczą spółdzielni. Opłata ta pozwoli na wywóz gabarytów raz w miesiącu. Wówczas znikną – miejmy nadzieję – meble, wersalki, lodówki czy materace.

Czy będzie to definitywne załatwienie sprawy wystawianych gabarytów, pokaże czas. Być może opłata skłoni mieszkańców, do rozsądnego postępowania z gabarytami.

tom

3 thoughts on “Bez gabarytów?

 1. Nie ja nie wyrzucam nic dużego przed śmietnik i nie zgadzam się płacić za to

 2. Czy ludzie to idioci??? Miałam remont w domu i zamówiłam kontener. Czekałam dwa tygodnie, w międzyczasie rozłożone meble stały w piwnicy. Kontener został postawiony na trzy dni. Wszystko normalnie wyrzuciliśmy. NIC NIE PŁACILIŚMY! Spółdzielnia załatwia to ZA DARMO! Czy tak trudno zadzwonić? W bramach rozwieszano informację o darmowym wywozie gabarytów. Jeden telefon, a dzięki temu nasze osiedle nie będzie zaśmiecane.
  Dla niedoinformowanych podaję numer:
  71-355-40-05 Wewnętrzny 219
  LUDZIE ZACZNIJCIE DBAĆ O WŁASNE OSIEDLE

  Przez takich ludzi, uczciwe osoby muszą płacić, z czym się nie zgadzam

 3. Jestem członkiem Rady Nadzorczej i zastanawiam się skąd Pan redaktor ma informacje o piśmie od Zarządu, które jest na tą chwilę pismem wewnetrznym. Będzie to dyskutowane w pierwszej kolejności na komisji Rewizyjnej, która zaopiniuje pismo Zarządu, a następnie pismo pójdzie pod głosowanie na plenarnym spotkaniu RN. Osobiście jestem przeciwko temu pomysłowi, gdyż uważam, że zaproponowana opłata będzie niesprawiedliwa i w żaden sposób nie dyscyplinująca i nie działającą prewencyjnie. Nie ma też znamion wychowawczych, a jedynie pozwoli wszystkim wyrzucać wszystko i to choćby bezpośrednio pod bramę. Uważam, że większość mieszkańców jest zdyscyplinowana i nie wystawia gabarytów w niewłaściwy sposób. Stąd też większość nie może być obarczona za nieodpowiednie zachowanie mniejszości, która zaśmieca osiedle. Ostatecznie ten typ opłaty musi zostać zatwierdzony przez Walne zgromadzenie, a więc przez mieszkańców (członków SMLW Popowice), na tzw. Walnym zgromadzeniu, które już niedługo. Zatem serdecznie zapraszam mieszkańców, aby przybyli i zagłosowali choćby właśnie w tej sprawie.
  Pozdrawiam serdecznie

Comments are closed.