Plany i premiery 2018

Plany i premiery

Wrocławski Teatr Lalek przedstawił swoje plany repertuarowe na sezon 2018/2019. Teatr przygotował spektakle dla dzieci, ale też dla dorosłych.

     Dyrekcja WTL na konferencji prasowej 17 września, zadeklarowała kontynuowanie dotychczasowej linii programowej, nie rezygnując z poszukiwań twórczych. Nowe pozycje programowe są dwie. Pierwsza z nich to nowa scena dla dorosłych o nazwie WTL Child-Free. W ramach tej sceny, w każdym sezonie będzie wystawiana przynajmniej jedną premiera. Będą zapraszani do współpracy twórcy zarówno z WTL, jak i z Polski i zagranicy. Drugą propozycją jest Pracownia Pedagogiki Teatru -1, działająca w nowej, specjalnie zaadaptowanej przestrzeni. Obejmuje on kilka cykli warsztatowych, a ich celem jest zbliżenie teatru do widzów i likwidacja barier, które go od nich dzielą.

     Projekt WTL Child-Free zainauguruje autorski spektakl Leny Frankiewicz, Tomasza Maśląkowskiego i Jarosława Murawskiego „Moskwin”. To mroczna historia o samotności człowieka, który złamał jedno z największych ludzkich tabu, by stworzyć dla siebie alternatywny „lalkowy” świat. Kolejnym nowym tytułem w ramach WTL Child-Free będzie kabaretowy serial dla dorosłych Kazio Sponge Talk Show Anny Makowskiej-Kowalczyk i Grzegorza Mazonia. Do repertuaru WTL Child-Free wejdą też trzy wcześniejsze inscenizacje: „W środku słońca gromadzi się popiół” Artura Pałygi w adaptacji i reżyserii Agaty Kucińskiej (nagrodzony Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Spotkania w Toruniu w roku 2017) oraz „Pomnik” według bestselleru Mariusza Szczygła “Gottland” w reżyserii Czecha Jiřiego Havelki i „Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty (spektakle nagrodzone i wyróżnione w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej).

     Zatem premiery nowego sezonu to wspomniane już „Kazio Sponge Talk Show” i „Moskwin” . Następne to „Drzewo” ze scenariuszem i w reżyserii Bartosz Kurowski. Spektakl powstał (na podstawie tekstów m.in. Juliana Kornhausera, Czesława Janczarskiego, Stanisława Grochowiaka, Jerzego Ficowskiego, Leopolda Staffa, Joanny Kulmowej, Elżbiety Ostrowskiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Władysława Broniewskiego. W spektaklu wezmą udział również osoby niezwiązane zawodowo z teatrem. Na projekcjach wideo pojawią się „prawdziwe” babcie i dziadkowie. Przedstawienie będzie powstawało we współpracy z przedszkolami. Jego premiera odbędzie się 17 listopada 2018.

     W planach są również premiery twórców, którzy już współpracowali z WTL. Adaptacja sceniczna, reżyseria „Kichota” będzie dziełem Joanny Gerigk. Jej adaptacja sceniczna powieści Miguela de Cervantesa kładzie nacisk na pokazanie niezłomności don Kichota w dążeniu do celu, jaki sobie obrał. W spektaklu pojawi się wiele lalek, głównie drewnianych. Muzyka również będzie odwoływać się do epoki, w której dzieje się akcja opowieści, a także do jej miejsca, czasu i okoliczności. Ze sceny będzie można usłyszeć instrumenty dawne, a obok pieśni trubadurów zabrzmią – między innymi – łacińskie psalmy. Premiera przewidziana jest na marzec 2019 roku. „Motyla” czyli tekst Małgorzaty Sikorska-Miszczuk, napisany na zamówienie teatru, zrealizuje Marcin Liber. Premiera 1 czerwca 2019.

     Celem nowo utworzonej we Wrocławskim Teatrze Lalek Pracowni Pedagogiki Teatru jest prowadzenie działalności pedagogiczno-teatralnej. Pracownia mieści się w dwóch przestronnych salach, świeżo wyremontowanych i zaadaptowanych do działań warsztatowych, na poziomie -1. Pracownia ma w swojej ofercie projekty dla wszystkich, w tym dla dzieci tzw. najnajmłodszych oraz osób z najniższym kapitałem ekonomicznym i symbolicznym. Pracownia ma włączać do wspólnego teatralnego działania osoby z dysfunkcjami sensorycznymi, motorycznymi i intelektualnymi, seniorów, mieszkańców małych miejscowości. W sezonie 2018/2019 Pracownia Pedagogiki Teatru zrealizuje cztery cykle warsztatowe: MY TU GRAMY!, ZRÓB SOBIE ŚWIAT, MACHINA TEATRALNA, czyli jak to wszystko działa, ROBIMY. Młodzieżowa grupa teatralna oraz warsztaty do wybranych spektakli WTL.

     W sezonie 2018/2019 teatr kontynuuje projekt SZKOŁA W MIEŚCIE, zainicjowany przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Wrocław. LATO W TEATRZE jest projektem realizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To wspaniała oferta teatralna dla uczniów, którzy spędzają wakacje w swojej miejscowości.

     Niesposób nie wspomnieć o wyjazdach teatru. Tegoroczną premierę, spektakl „Odd i Luna” na podstawie książek Lisy Aisato w adaptacji i reżyserii Przemysława Jaszczaka, zobaczą jesienią goście aż dwóch festiwali teatralnych. XXII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK oraz 13 Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Katowice Dzieciom”. Przedstawienie będzie można obejrzeć 19 października. Zatem z bogatej oferty Wrocławskiego Teatru lalek będzie co wybrać!

tom