Moja klatka schodowa

Moja klatka schodowa

Wygląd klatek schodowych jest zazwyczaj wizytówką całego budynku. W SM Popowice podejmowane były przymiarki do nieco innego wystroju tych klatek.

     Mieszkańcy niektórych budynków dostrzegli zapewne swoje klatki schodowe, wykończone inną techniką, niż pozostałe. Użyto tam tzw. tynku strukturalnego, dającego zupełnie inny efekt wizualny (pierwsze zdjęcie poniżej). Podnosi on znacznie estetykę takiej klatki schodowej i w ocenie mieszkańców jest znacznie lepszy od lamperii pomalowanej olejną farbą: Taka klatka nareszcie ładniej wygląda i nie przypomina nam minionej epoki. 
W razie odnawiania klatek schodowych są możliwe trzy warianty: odtworzenie pokrycia olejną farbą, wykonanie gładzi lub tynk strukturalny.

     Wykonanie w tej ostatniej technice całej klatki schodowej w dziesięciopiętrowym budynku jest kosztowne. Pewnie dlatego tą techniką nie są wykańczane klatki schodowe we wszystkich budynkach SM Popowice. Pojawiła się natomiast koncepcja częściowego wykonania tynkiem strukturalnym wejścia do budynku np., do poziomu widny lub pierwszego piętra. To rozwiązanie, choć częściowe, nieco poprawi wygląd klatek schodowych, które wymagają w niektórych przypadkach gruntownego odnowienia.

     Wykonanie całej klatki w takim standardzie związane byłoby z dopłatą do funduszu remontowego. A to już jest kwestia finansowa, która powodować może rozmaite reakcje: akceptację, ale też negację. Złoty środek trudno tu będzie znaleźć. Możliwe są rozmaite koncepcje wystroju klatki schodowej, jak w przykładzie jednej z wrocławskich spółdzielni (drugie zdjęcie poniżej). Jest to w zasadzie kwestia wyboru, no i oczywiście finansów.

tom