Wybierać rozsądnie

Wybierać rozsądnie

Sprawa wyboru członków organów samorządowych w SM Popowice, czeka wciąż na rozwiązanie. Chodzi o wybór takich, którzy sprostają tej działalności, chcąc zrobić więcej dla innych.

     Temat poruszaliśmy w 2016 roku w tekście „Rewolucyjny projekt”. Przypomnijmy iż przedstawialiśmy projekt, który złożył Tomasz Kapłon, redaktor naczelny naszego portalu, mieszkaniec Popowic. Projekt ten zasadniczo zmienia sposób wyłaniania kandydatów do organów samorządowych. Nie pospiesznie na kolanie, w trakcie zebrania, ale w drodze wcześniejszego zgłaszania kandydatów. Projekt ten wywołał zrozumiałe zainteresowanie, a czasem nawet niechęć, bo burzył dotychczasowy sposób wyboru członków organów samorządowych.

     Najkrócej rzecz ujmując, projekt zakłada wyłonienie kandydatów do Rady Nadzorczej i Rad Zespołu Nieruchomości w drodze zgłaszania ich przez członków. Służy temu druk zgłoszenia kandydata. Natomiast kandydat wypełnia oświadczenie, w którym zawiera podstawowe informacje o sobie. Oba druki składane są w spółdzielni. Tam członkowie mają możliwość zapoznania się ze „startującymi” kandydatami. Dodatkowo na 7 dni przed pierwszym Walnym, organizowane jest spotkanie z nimi. Można wówczas przepytać kandydatów i tym samym więcej dowiedzieć się o nich. Jest wówczas szansa, że osoby wybrane do organów samorządowych, będą odpowiedzialne, kompetentne i dobrze przygotowane do podejmowania istotnych decyzji w sprawach członków.

     Mieszkańcy Popowic, a jednocześnie członkowie spółdzielni sugerują przeprowadzenie wreszcie tych zmian w sposobie wyboru: „Powinni tam kandydować i być wybierani ludzie kompetentni, mający umiejętności i wiedzę, Przecież chodzi o nasze pieniądze. Musimy wcześniej widzieć kogo wybieramy a nie diabełka z pudełka. Zresztą ten sposób wyboru sprawdził się w innych spółdzielniach” – mówią.

     Chcąc przybliżyć naszym czytelnikom treść tego projektu, publikujemy go w postaci pliku pdf w całości poniżej. Warto poprzeć ten projekt na tegorocznym Walnym Zgromadzeniu. Zdaniem naszych rozmówców – „Najwyższy czas skończyć z kolesiostwem i popieraniem ludzi nieudolnych”. Trudno odmówić racji temu stwierdzeniu.

mar

do pobrania:

Projekt uchwały