Co dalej z dociepleniami?

Co dalej z dociepleniami?

Po dociepleniu ścian szczytowych w SM Popowice, pozostał kolejny etap prac, mających poprawić charakterystykę cieplną budynków. Chodzi o ściany podłużne.

     Pojawiają się wśród mieszkańców postulaty wykonania takich prac, jednak często są pozbawione ekonomicznej kalkulacji. Nie bierze się w nich pod uwagę tego, że wykonanie dalszych prac dociepleniowych związane jest jednak z koniecznością wzięcia kredytu. Z informacji jakie udostępnił nam z-ca prezesa ds. technicznych SM Popowice, inż. Bogdan Słowik wynika, że fundusz remontowy, w wypadku wysokiego 10- piętrowego budynku, wynosi ok. 80 000 zł rocznie. To nie wystarczy na wykonanie takich prac. Rachunek jest tu prosty: wykonanie docieplenia ścian podłużnych na takim budynku kosztuje ok. 1 600 000 zł. Łatwo obliczyć, że zbieranie pieniędzy na ten cel trwałoby 20 lat! A przecież wykonawca remontu nie będzie czekał tyle na zapłatę.

     Docieplenie ścian podłużnych wiąże się m.in. z dołożeniem nowej warstwy na już istniejącą, z wykonaniem obróbek blacharskich okien, podniesieniem balustrad balkonowych przez zastosowanie tzw. pochwytów.

     W tej sytuacji konieczna jest decyzja Walnego Zgromadzenia, upoważniająca Zarząd do zaciągnięcia kredytu na prace dociepleniowe. Wówczas po dokładnym skalkulowaniu, możliwe będzie wykonanie prac z pełnym zabezpieczeniem finansowym. Zyskają na tym mieszkańcy i poprawi się wygląd budynków.

tom