Historia pewnej epoki

Historia pewnej epoki

Najnowsze przedstawienie Wrocławskiego Teatru Lalek, czyli „Pomnik” jest oparte na reportażu „Dowód miłości” z książki Mariusza Szczygła „Gottland”. Opowiada ono o historii największego na świecie pomnika Józefa Stalina. Monument taki powstał w Pradze w 1955 r. według projektu rzeźbiarza Otakara Šveca. W trakcie jego budowy zginęło sześciu robotników, a sam twórca wskutek ogromnej presji społecznej i politycznej, popełnił samobójstwo. Siedem lat później na fali destalinizacji, pomnik został zburzony. Odpowiedzialny za jego likwidację pirotechnik Jiří Příhoda z załamaniem nerwowym trafił do szpitala psychiatrycznego.

     Ta tragiczna historia monumentu jest w spektaklu WTL pretekstem do opowiedzenia młodym widzom o pewnej epoce w dziejach Czechosłowacji. Epoce, którą również i Polacy pamiętają bardzo dobrze. Wspólnotę polsko-czesko-słowackich doświadczeń widać też w ekipie twórców przedstawienia. Marek Zákostelecký i Jiří Havelka to twórcy m.in. wielokrotnie nagradzanej „Ostatniej sztuczki Georges’a Mélièsa”. Elżbieta Chowaniec, to dramatopisarka z którą Marek Zákostelecký współpracował już kilkakrotnie, m.in. przy „Czarodziejskim flecie” i „Wężu” we Wrocławskim Teatrze Lalek. Natomiast autorka muzyki – Patrycja Hefczyńska to kompozytorka i DJ-ka. Jako ciekawostkę warto dodać, że spektakl powstaje w teatrze zarządzanym przez czesko-polski duet dyrektorski.

     W przedstawieniu Havelki znajdziemy swoistą czeską ironię, dystans i humor. Jest też bolesna diagnoza współczesności. „Pomnik” to opowieść o pewnym sposobie postrzegania świata, który wraz z końcem komunizmu wcale się nie zdezaktualizował. Chowaniec i Havelka dotykają spraw absurdalnych i tragikomicznych. Z jednej strony mamy tu spektakularne, bezprecedensowe przedsięwzięcie: budowę największego na świecie pomnika Stalina. Z drugiej prawdziwie zabawne życie, ale i śmiertelne ofiary. Czy kwestie poruszone w tym spektaklu stanowią jedynie symbol kruchości pamięci, tak czeskiej, jak i polskiej? Warto na te pytania samemu odpowiedzieć.

tom

Wrocławski Teatr Lalek, „Pomnik”, reżyseria Jiří Havelka , scenografia Marek Zákostelecký, muzyka Patrycja Hefczyńska. Obsada: Radosław Kasiukiewicz, Anna Makowska-Kowalczyk, Tomasz Maśląkowski. Premiera 30 września 2016r.