Spotkanie z Fredrą

Spotkanie z Fredrą

Zbliża się 222 rocznica urodzin Aleksandra Fredry. Z tej okazji Wrocławski Teatr Komedia, we współpracy z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich oraz XIII Liceum Ogólnokształcącym im. A. Fredry, przygotował bardzo ciekawy program obchodów.

     Na konferencji prasowej we Wrocławskim Teatrze Lalek, 27 maja br. organizatorzy przedstawili swoje zamierzenia. Paweł Okoński przybliżył powody zainteresowania Fredrą. wszak we Wrocławiu znajduje się jego pomnik, Zakład Narodowy im. Osssolińskich ma rękopis „Zemsty”, no i teatr ma w swoim repertuarze właśnie „Zemstę”. Dr Grzegorz Polak, naukowiec z Ossolineum, popularyzuje twórczość Fredry, jest autorem edukacyjnego projektu „Nie bój się Fredry”. Jacek Sutryk, dyr. Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia, mówił o „fredrowaniu”, któremu patronuje Prezydent Wrocławia. Natomiast Dariusz Kędziora z firmy Euroimpex, przedstawił projekt „chmury” edukacyjnej, poświęconej twórczości i recepcji dzieł Fredry. Donata Stefanowska, wicedyrektor XIII LO, obiecała, że będzie barwnie i wesoło.

 

     Spotkanie z Fredrą, rozpocznie się w najbliższą niedzielę, 14 czerwca o godzinie 15.00 w Parku Staromiejskim (tuż obok Teatru Lalek). W programie m.in. przemarsz uczniów XIII LO pod pomnik Aleksandra Fredry w Rynku i symboliczne złożenie życzeń Jubilatowi. Potem w Parku Staromiejskim, odbędą się prezentacje fragmentów dzieł Fredry, a uczestnicy imprezy, otrzymają wydawnictwa Mistrza. Wrocławianie będą mogli obejrzeć dzieła Aleksandra hr. Fredry, ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Wystąpi też Akademicki Zespół Pieśni i Tańca „Jedliniok”. Natomiast ciekawostki o życiu i twórczości Aleksandra Fredry zaprezentuje dr Grzegorz Polak z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Zwieńczeniem obchodów będzie nadzwyczajny spektakl plenerowy „Zemsta”, na Scenie Letniej, w wykonaniu zespołu Wrocławskiego Teatru Komedia. Dodajmy, że wstęp na imprezę jest wolny.

     Warto wybrać się na spotkanie z twórczością naszego wielkiego komediopisarza. Zgodzić się można ze słowami Pawła Okońskiego z Teatru Komedia, o twórczości Fredry: „Coś, co powstało 200 lat temu, funkcjonuje do dziś. Prawdziwa pasja, przenosi się”.

tom