Racjonalnie wydawać pieniądze

Racjonalnie wydawać pieniądze

W spółdzielczym organie samorządowym, jakim jest Rada Nadzorcza, zapadają także decyzje, jak wydatkowane są pieniądze członków.

     Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej, działalnośći Komisji Rewizyjnej Rady Nadzorczej SM Popowice. Jej podstawową zasadą jest – jak stwierdził przewodniczący tej Komisji, Krzysztof Maćko, kontrola wydatkowanych środków. Zarówno pod względem racjonalności, jak i przeznaczenia ich dla członków spóldzielni. Ważna jest więc powszechność w dostępie członków do korzystania z działań, finansowanych przez spółdzielnię, np. wycieczek na grzyby lub zabaw dla dzieci. Co do działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej, zdaniem Krzysztofa Maćko, działają schematy z poprzednich lat. Konieczne jest więc ich przełamnanie i znalezienie osoby, mogącej w sposób profesjonalny poprowadzić taką dzialalność. Powinna ona być nakierowana na kwestie społeczne, jak np. rodzina, czy zapobieganie patologiom społecznym.

     W swojej dzialalności Komisja, spotyka się z kwestiami, wymagajacymi uregulowania. Tak jest z dotowaniem instytucji miejskich, a więc mających już źródło finansowania. Sprawą, jaka ostatnio wynikła (pisaliśmy o tym), jest kwestia popowickiego Klubu Seniora. Działalność ta powinna być rozszerzana, zwłaszcza, że seniorzy są obecnie grupą bardzo kreatywną 
i aktywną. Natomiast destrukcja, z jaką występuje jeden z organów samorządowych spółdzielni, nie służy sprawie.

     Komisja Rewizyjna SM Popowice, patrzy na ekonomię, ale również jej zdaniem ważne są relacje międzyludzkie: „Będziemy restrykcyjnie przestrzegać zasad wydatkowania spółdzielczych pieniędzy. Każda inicjatywa niech się rozwija, ale w dobrym kierunku, dla dobra członków spóldzielni”. Zyskają na tym czlonkowie spółdzieni i ich rodziny.

tom