Dokończyć docieplenia

Dokończyć docieplenia

     Kontynowane są prace dociepleniowe budynków w SM Popowice. Ponieważ temat budzi zrozumiałe zainteresowanie, przedstawiamy bieżące informacje w tej sprawie.

     Do tej pory wykonanych zostało 78 ścian szczytowych. Pozostało jeszcze do wykonania 17 ścian, zaplanowanych na ten rok. Z kolei na 2015 rok zostało zaplanowanych 7 ścian. Według inż. Bogdana Słowika, z-cy prezesa ds. tech. SM Popowice, możliwe jest wykonanie ich jeszcze w tym roku.

     Coraz bardziej pogarsza się stan podłużnych ścian, ich elewacji pólnocnych i południowych. Wskazany jest ich remont, w tym nowe tynki i obróbki blacharskie. Balustrady balkonów na elewacjach południowych, wymagają dostosowania ich do przepisów prawa budowlanego, czyli do wysokości 1,10 m. Możliwe jest zrealizowanie tego zadania, poprzez umieszczenie tzw. pochwytów. Konieczna jest też poprawa stanu przemarzających ścian, przy drzwiach balkonowych i filarach.

     Jakie możliwości finansowania tych prac, ma SM Popowice? Mowa jest o dwóch wariantach: kredyt i podniesienie opłat na fundusz remontowy, albo fundusz celowy, związany z nowa pozycją w czynszu. Prace remontowe, podzielone są przez SM Popowice na kolejne etapy, a więc remont elewacji, wymianę zadaszeń, umieszczenie pochwytów na balkonach. 

     Czy sens ma odkładanie remontów elewacji? Zdaniem inż. Bogdana Słowika, takie rozwiązanie odsuwa tylko problem w czasie. Prędzej czy poźniej trzeba będzie wykonać remonty elewacji. Lepiej je zrobić wcześniej, niż później. O tym, że docieplanie to także oszczędność ciepła, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. 

tom