Kolęda u seniorów

W ciepłym i świątecznym nastroju minęło spotkanie opłatkowe, popowickich seniorów. Było łamanie się opłatkiem, kolędy i rozmowy przy świątecznym stole.

W miniony piątek 16 grudnia seniorzy z Popowic, spotkali się w siedzibie Koła nr 2 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, przy ulicy Starogranicznej 32. Przybyłych powitał przewodniczący Koła nr 2 Leszek Zakosztowicz. Mimo niesprzyjającej pogody i niskiej temperatury, seniorzy nie zawiedli. Pokonali te trudności i zjawili się na spotkaniu opłatkowym.

Po wspólnym przełamaniu się opłatkiem i złożeniu świątecznych życzeń, głos zabrał szef muzyczny kabaretu „Mimoza” – Andrzej Wystygło. Zaprosił wszystkich obecnych do wspólnego śpiewania kolęd, z towarzyszeniem akordeonu. Każda z kolęd poprzedzona była krótką informacją skąd pochodzi. Seniorzy dowiedzieli się m.in. że tekst znanej kolędy „Cicha noc” napisał Joseph Mohr w 1816 roku, a muzykę skomponował Franz Xaver Gruber w 1818 roku.

W programie wieczoru znalazły się kolędy znane i mniej znane: ” Betlejemska gwiazda”, „Przybieżeli do Betlejem pasterze”, ” Oj, maluśki, maluśki”, ” Cicha noc”, ” Wśród nocnej ciszy”, ” Pójdźmy wszyscy do stajenki”, a także polska wersja amerykańskiej kolędy „Jingle bells” czyli „Pada śnieg, pada śnieg”.

Wspólne kolędowanie w gronie popowickich seniorów, to zwyczaj kultywowany od wielu lat. Zofia Adamiec, prowadząca Koła nr 2 PZERiI przez minione 40 lat, zawsze organizowała tę wzruszającą uroczystość. Było nie do pomyślenia, aby tego zaniechać. Podobnie stało się i tym razem. Kolęda w Kole nr 2 PZERiI pozostanie seniorom długo w pamięci.

tom