Zasiane, posadzone

Dużym powodzeniem cieszył się projekt „Kwiaty, pszczoły i biedronki z popowickiej łąki” w ramach Mikrograntów. Jego autorka Ewelina Kozłowska, myśli o następnych projektach.

• Ekologiczny projekt miał trzy odsłony: sadzenie kwiatów, przygotowanie domków dla owadów i wykonywanie tabliczek, informujących o pożytkach kwietnych łąk.
• Wzięli w nim udział zarówno młodzi, jak i dorośli mieszkańcy Popowic. Była to znakomita edukacja ekologiczna, która przyda się wszystkim.

W pierwszej odsłonie projektu miało miejsce sadzenie roślin na łąki kwietne. Zużyto ponad dwieście sadzonek. Zasiano też kwiaty i trawę na terenie osiedla. W drugiej edycji budowane domki dla owadów, które w przyszłości będą mieszkać w utworzonych rabatkach. Natomiast trzeci etap projektu polegał na przygotowywaniu tabliczek edukacyjnych, informujących o pożytkach z kwietnych łąk i owadów.

Wśród uczestników poszczególnych odsłon projektu było sporo dzieci, które – w miarę możliwości – pomagały w sianiu i sadzeniu. Również własnoręcznie, z pomocą dorosłych, przygotowywały tabliczki edukacyjne. Dla dzieci jest to edukacja ekologiczna w terenie, dla dorosłych także możliwość przebywania z dziećmi i wspólnego udziały w projekcie.

Ewelina Kozłowska zachęcała mieszkańców do udziału w Mikrograntach, które są bardzo dobra formą realizacji pomysłów, takich jak jej „Kwiaty, pszczoły i biedronki z popowickiej łąki”, bowiem zasiane i posadzone rośliny upiększą Popowice, ale też uświadomią wszystkim potrzebę istnienia kwietnych łąk.

tom