Teatr online

W sytuacji epidemii i zamknięcia instytucji kultury w naszym mieście, teatry radzą sobie w inny sposób – wychodzą do widza online.

Wrocławski Teatr Lalek zaproponował „Rodzinne niedziele z WTL-em”, czyli cykl przygotowany specjalnie na czas kwarantanny. Otóż w wybrane niedziele na stronie: http://teatrlalek.wroclaw.pl/live udostępnia Wam nieodpłatnie swoje spektakle.

W minioną niedziele 29 marca, widzowie mogli obejrzeć jednym z najbardziej lubianych i najczęściej nagradzanych przedstawień „Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” na podstawie tekstu Marii Wojtyszko, w reżyserii Jakuba Krofty.

Wrocławski Teatr Lalek proponuje też akcję edukacyjną poza szkołą i teatrem , tak długo, jak będzie to konieczne. W tym celu teatr postanowił podzielić się materiałami, które przez ostatnich kilka lat publikował w programach teatralnych kolejnych premier. Wszystkie materiały dostępne są na stronie teatru: https://teatrlalek.wroclaw.pl/pl/component/sppagebuilder/384-teatr-na-wynos-2 Można je pobrać i wykorzystać w dowolnym momencie. Po to, by ułatwić wybór, każdy zestaw opatrzony jest krótką etykietką, zawierającą wiek odbiorcy, główne tematy oraz słowa-klucze. Wszystkie pliki można pobrać na komputer albo wydrukować.

Teatr będzie wdzięczny za informację zwrotną, dotyczącą udostępnionych materiałów i sugestie kolejnych działań pedagogiczno-teatralnych. Wrocławski Teatr Lalek zaprasza do kontaktu: katarzyna.krajewska@teatrlalek.wroclaw.pl

Teatr Polski we Wrocławiu również podjął różne działania online.
Wykorzystując technologię, ale i tradycyjne środki teatru realizuje m.in. cykl aktorskich czytań. Artyści Teatru Polskiego czytają dla widzów. Aktorzy zaprezentują wybór z polskiej i zagranicznej literatury, a usłyszymy m.in. fragmenty następujących dzieł: „Samuel Zborowski” J. Słowackiego, „Łysa śpiewaczka” E. Ionesco, „Proces” F. Kafki, „Kariera Nikodema Dyzmy” T. Dołęgi-Mostowicza czy „Filibert dzieckiem podszyty”, dygresyjną powiastkę z „Ferdydurke” W. Gombrowicza. Nie zabraknie też wierszy, bajek czy przypowieści dla najmłodszych. Aktorzy przeczytają teksty: J. Tuwima, J. Brzechwy, I. Krasickiego, L. J. Kerna czy H. Ch. Andersena.

Teatr dysponuje archiwalnym filmem dokumentalnym, którego jest współproducentem, a który pokazuje archiwalny repertuar Teatru z lat 90-tych poprzedniego stulecia. Jest więc ciekawostką i cenną wartością dokumentalną.

Zaproponuje też wszystkim miłośnikom teatru emisje online archiwalnych nagrań przedstawień lub innych fragmentów dokumentalnego reportażu. Znajdą się wśród nich: „Ania z Zielonego Wzgórza” L. M. Montgomery w reż. Jana Szurmieja, „Zemsta” A. Fredry w reż. Andrzeja Makowieckiego, „Płatonow” A. Czechowa w reż. Jerzego Jarockiego, „Damy i huzary” A. Fredry, w reżyserii Dariusza Miłkowskiego.

Do odbiorców Teatr Polski będzie docierać, emitując w wirtualnej przestrzeni przygotowane do emisji fragmenty dokumentu, implementowane w mediach cyfrowych społecznościowych (website, FB, Instagram, YouTube). Teatr pracuje także nad wykorzystaniem videotransmisji, tak aby bezpośrednio zapraszać do warsztatów teatralnych, prowadzonych przez artystów Teatru Polskiego we Wrocławiu. O tym jednak poinformuje, kiedy projekt ruszy.

tom