Gdzie parkować?

Gdzie parkować?

Jednym z problemów mieszkańców Popowic jest parkowanie. Przybywa samochodów, a miejsca wciąż tyle samo.

     O sprawie parkowania pisaliśmy na naszym portalu w listopadzie 2018 roku, w tekście „Będzie parking”. Przypomnijmy: trwają prace ziemne na terenie parkingu u zbiegu ulic Legnickiej i Rysiej. Parking ten jeszcze do niedawna była parkingiem komercyjnym. Sytuacja zmieniła się po przekazaniu tego parkingu przez Gminę Wrocław w dzierżawę SM Popowice. Warunkiem tego przekazania było ustanowienie parkingu, jako ogólnie dostępnego. Obecnie trwają formalności administracyjne, związane także z oświetleniem parkingu.
Problem parkowania wciąż czeka na rozwiązanie. W jaki sposób? Z grubsza rzecz biorąc są dwie możliwości: jedna z nich to utworzenie zamkniętych parkingów, przeznaczonych dla mieszkańców – członków spółdzielni. Takie funkcjonują już m.in. przy ul. Niedźwiedziej, Białowieskiej czy Wejherowskiej. Drugie wyjście to pozostawienie stref parkowania, dostępnych dla wszystkich z zaznaczeniem pierwszeństwa mieszkańców. Tylko jak to wyegzekwować w praktyce?

     Jeden z naszych czytelników sugerował takie oto rozwiązanie: 20-30% to samochody na obcych rejestracjach z innych powiatów. Może czas zrobić strefę płatnego parkowania z abonamentem dla mieszkańców? Zaletą tego pomysłu jest wymuszenie rotacji z jednoczesnym dostępem dla mieszkańców.
Sposobów rozwiązania tej kwestii jest zapewne wiele. Być może rozsądnym wyjściem byłoby zorganizowanie debaty mieszkańców na ten temat. Pole do popisu mają tu zatem organy samorządowe SM Popowice, wybrane w czerwcu br. Odkładanie radykalnych rozwiązań tylko pogarsza sytuację. Wszak samochodów ciągle przybywa…

tom