Monument coraz bliżej

Monument coraz bliżej

W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2019, został złożony projekt, który może stać się kolejną – po krasnalu Popowicjuszu – atrakcją Popowic.

     Władysław Kluczewski, mieszkaniec Popowic, zgłosił do WBO 2019 projekt dotyczący ustawienia na Polanie Popowickiej monumentu, symbolizującego przebieg 17-00-00 południka przez to miejsce. O tej sprawie pisaliśmy na naszym portalu w tekście „Monument stanie na polanie”.

     Jego zdaniem nasze osiedle mogłoby zyskać drugą atrakcję turystyczną. Pierwszą jest geometryczny środek Wrocławia, który oznakowany jest figurką krasnala Popowicjusza. Polana Popowicka jest miejscem chętnie uczęszczanym przez mieszkańców, toteż monument ten miałby walor edukacyjny i turystyczny. Sam autor pomysłu, Władysław Kluczewski, mówi o nim tak: „Ustawienie takiego monumentu przyczyni się do zainteresowania geografią. Uzmysłowi on każdemu, co to równik, południk, gdzie jest biegun”. 

     Pomysł ustawienia takiego monumentu ma już swoją historię. W 2004 r. Władysław Kluczewski próbował zainteresować nim Biuro Rozwoju Wrocławia. Dopiero teraz możliwe było złożenie projektu i pozytywne przyjęcie. Projekt jest już po weryfikacji, został skierowany do głosowania. Odbędzie się ono, przypomnijmy, od 20 września do 7 października.

     Za naszym pośrednictwem, pan Władysław zwraca się do mieszkańców, nie tylko Popowic: „Jeżeli macie Państwo dzieci w wieku szkolnym, jeżeli chcecie, aby Popowice miały jeszcze jeden element, który nas wyróżni, zagłosujcie na mój projekt”.

     Do jego apelu możemy dodać, iż warto poprzeć ten projekt, bo ma on szansę stać się nie tylko atrakcją Popowic, ale i całego Wrocławia.

tom