Monument stanie na polanie

Monument stanie na polanie

Przez Popowice przebiega południk. Projekt ustawienia monumentu, upamiętniającego ten fakt, został zgłoszony do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2019 przez mieszkańca Popowic.

     O tej sprawie pisaliśmy w tekście „Gdzie jest ten południk?”. Przypomnijmy: po wschodniej stronie Popowic przebiega dokładnie 17-00-00 południk. Od parkingu na rogu Jeleniej, przy torach kolejowych przez Polanę Popowicką do lewego brzegu Odry (czerwony budynek przy moście).
Projekt ustawienia monumentu, który dokumentowałby przebieg południka przez Polanę Popowicką, został zgłoszony do WBO 2019 przez Władysława Kluczewskiego. Oto garść informacji o nim.

     Jest geodetą. Na Dolnym Śląsku pracował od 1967 roku. Na Popowicach mieszka od 1973. Jest jednym z pierwszych mieszkańców osiedla, a konkretnie ulicy Niedźwiedziej. Jego hobby jest fotografia. Dokumentował budowę estakady Gądowianka, Mostu Milenijnego, Autostradowej Obwodnicy Wrocławia oraz drogi S5. Z racji zawodowych, szczególnie interesuje go geografia i położenie Wrocławia na kuli ziemskiej. Śledzi, jak zmieniały się Popowice w ciągu 45 lat. Stoi na stanowisku, że warto oznaczyć przebieg 17-00-00 południka przez Wrocław. Jak twierdzi: „Uważam, że wzorem innych miast, jak Londyn, Quito, Görlitz, jako element turystyczny, może powstać monument na Polanie Popowickiej. Projekt taki zgłosiłem do WBO 2019. Ma on numer 237″.

     Byłaby to już druga – po krasnalu Popowicjuszu – atrakcja turystyczna na Popowicach. A może takich miejsc, wartych wyeksponowania jest więcej?

tom