Projekt dla mieszkańców

Projekt dla mieszkańców

Projekt złożony do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2018 przez mieszkańców Popowic, skupionych w grupie #mojepopo, nosi nazwę „Zielone płuca Popowic”.

     O projektach zgłaszanych do WBO pisaliśmy ostatnio w tekście „Głosuj na nasze projekty” we wrześniu 2017 roku. Przypomnijmy: w zeszłym roku do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszone zostały cztery różne popowickie projekty. Budżet obywatelski, zwany też partycypacyjnym, to proces, który umożliwia mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez obywateli.

     Co zawiera ten projekt? Oddajmy głos jego autorom: „Projekt „Zielone płuca Popowic” powstał dzięki zapalonym do działania mieszkańcom osiedla z grupy #mojepopo. Chcemy powiedzieć głośne STOP ciągłej utracie zieleni w naszym otoczeniu. W nadchodzących latach na Popowicach powstanie potężny kompleks mieszkalno-biurowy Marina Park w dawnym porcie Popowice, przez ulicę Popowicką pobiegnie linia tramwajowa, nasze tereny zaleje masa betonu, także od strony ul. Legnickiej. To wszystko w dużej mierze kosztem zieleni, czyli naszego zdrowia. Naszego i naszych najbliższych. Pragniemy odnowić i uzupełnić zieloną tkankę naszego osiedla, czyli zasoby polany przy Parku Popowickim. Tym samym nasz projekt nabiera charakteru zielono-rekreacyjnego”. Projekt zakłada posadzenie 150 wyrośniętych drzew w celu szybkiego zazielenienie się okolicy. Planowane jest też postawienie pięciu zintegrowanych stanowisk odpoczynku. Każde z nich będzie utwardzone, będą postawione w formie litery U trzy wygodne ławki z oparciem, kosz na śmieci oraz stojak na rowery. Całość będzie otoczona niskim żywopłotem.

     Wybór miejsca tzn. Polana Popowicka nie jest przypadkowy. Zdaniem autorów projektu na terenie Popowic Północnych nie ma innego tak dużego i cennego terenu miejskiego. Tylko na takich terenach można posadowić projekt do WBO. Na Polanie Popowickiej zrealizowany został zwycięski projekt WBO 2015 „Wspinaj się po zdrowie”- linowy plac zabaw, autorstwa Janiny Pasternak. Z radością został on przyjęty przez mieszkańców Popowic.

     Oczywiście – zgodnie z kalendarzem WBO 2018 – powyższy projekt czeka weryfikacja. Pierwszy etap weryfikacji trwa do 31 maja. Termin złożenia poprawionych projektów upływa 8 lipca. Do 24 sierpnia Wrocławska Rada ds. Budżetu Obywatelskiego rekomenduje prezydentowi Wrocławia listę pozytywnie zweryfikowanych projektów. Głosowanie na projekty, planowane jest pomiędzy 14 września a 1 października. 
Mieszkańcy Popowic będą mieli okazję poprzeć w głosowaniu „Zielone płuca Popowic”. Wszak każdy może zgodzić się ze słowami autorów projektu: „Teren Parku Popowickiego oraz samej polany, jest naszym skarbem, o który powinniśmy i chcemy dbać. Zwłaszcza w obliczu procesu urbanizacji postępującego wielkimi krokami na terenie całego miasta„.

     Będziemy Państwa informować na naszym portalu o dalszych losach tego projektu.

tom