Teatralne nowości

Teatralne nowości

We wrocławskich teatrach przygotowywane są premiery. Proponujemy krótki przegląd tego, na co mogą liczyć widzowie.

     Wrocławski Teatr Współczesny proponuje sztukę autorstwa Mariusza Sieniewicza „Pidżamowcy” (pierwsze zdjęcie poniżej). Sztuka była nagrodzona w II Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU organizowanym przez Wrocławski Teatr Współczesny i Miasto Wrocław. Oddajmy głos Mariuszowi Sieniewiczowi, autorowi tej sztuki: „Największa nierówność społeczna, jaka nas czeka, a może już się dokonuje, to fizyczne cierpienie wobec terroru szczęśliwego, bezbolesnego życia, które oferuje współczesna kultura pod postacią zaawansowanej farmakologii. Jedni, zazwyczaj nieliczni, mają do niej dostęp, reszta – nie. Innymi słowy: bogatym – morfina, biednym – polopiryna. My, bez znieczulenia – pojmowanego i dosłownie, i w przenośni – nie umiemy wytrzymać w rzeczywistości, którą sami stwarzamy. Postanowiłem steatralizować ból, cierpienie i farmakologiczny eskapizm, sprowadzić go do wyostrzonych relacji interpersonalnych, zewnętrznych”.

     Reżyserem spektaklu jest Marcin Liber, scenografia, wideo, światło opracował Mirek Kaczmarek, kostiumy – Grupa Mixer, muzykę przygotował Filip Kaniecki, a ruch sceniczny- Maćko Prusak. W obsadzie m.in. Aleksandra Dytko,Maria Kania, Ewelina Paszke-Lowitzsch, Krzysztof Boczkowski, Wiesław Cichy, Zdzisław Kuźniar. Prapremiera 3 grudnia 2017 roku na Dużej Scenie.

     Wrocławski Teatr Lalek proponuje spektakl „Zostań moim przyjacielem” (drugie zdjęcie). Jest to doskonała propozycja dla dzieci w wieku 3+ oraz wszystkich, którzy tęsknią za klasycznym teatrem lalek. Spektakl opowiada o przygodach Pini, zbuntowanej pingwinki i rozpieszczonego żółwia Franciszka. Ta pierwsza ucieka z ZOO i próbuje dotrzeć na Antarktydę, bo tęskni za swoją rodziną. Ten drugi został porzucony przez właścicielkę, której przeszkadzałby podczas wakacji. Mimo to postanawia odnaleźć swoją panią i podobnie jak Pinia podąża w kierunku morza. W drodze losy bohaterów nieoczekiwanie się splatają. To spotkanie na zawsze zmieni ich stosunek do świata, siebie i innych. Oboje zrozumieją, że w życiu poza klatką nie da się myśleć tylko o sobie i poznają wartość prawdziwej przyjaźni.

     Wrocławska premiera miała miejsce na Wydziale Lalkarskim wrocławskiej PWST, jako pokaz projektu badawczego „Piętnaście postaci, dwoje aktorów, cztery ręce”. Zróżnicowane głosy zwierzęcych postaci, wpadająca w ucho muzyka i wesołe piosenki sprawiają, że jest to widowisko idealne dla najmłodszych. Proekologiczne przesłanie, zawarte jest w poruszającym manifeście zwierząt, skierowanym do ludzi. Uświadamia ono małym widzom, że nawet dzieci mogą i powinny dbać o przyrodę.

     Autorem tekstu jest Tomasz Man, spektakl wyreżyserował Krzysztof Grębski. Scenografię przygotowała Aneta Piekarska-Man, lalki – Iwona Makowska, animacje komputerowe – Aneta Talarczyk. Muzykę skomponował Grzegorz Mazoń. W obsadzie Anna Kramarczyk i Krzysztof Grębski. 
Pokazy przedpremierowe 2 grudnia o 10.30 i 12:00, premiera 2 grudnia o 17.00, kolejne spektakle 3 i 7 grudnia.

     W Operze Wrocławskiej w ramach Festiwalu Oper Współczesnych+, (25 listopada –3 grudnia), miała miejsce premiera „Immanuela Kanta” Leszka Możdżera. Libretto powstało na podstawie dramatu Thomasa Bernharda. Jest to historia fikcyjnej podróży Immanuela Kanta, który jedzie do Ameryki na operację katarakty. W rzeczywistości całe życie nie wyjeżdżał nigdzie z Królewca. Światowa premiera Immanuela Kanta z muzyką skomponowaną przez Leszka Możdżera odbyła się w Operze Wrocławskiej w ramach Festiwalu Oper Współczesnych+. Oto nazwiska realizatorów spektaklu: dyrygent – Przemysław Fiugajski, reżyseria i scenografia – Jerzy Lach, reżyseria świateł – Kamil Jach, kostiumy Ewa Minge, choreografia – Jarosław Staniek.

     Podczas Festiwalu Oper Współczesnych+, można zobaczyć m.in. „Głos ludzki” Francisa Poulenca z Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, „Ubu Król” Krzysztofa Pendereckiego z Opery Śląskiej w Bytomiu oraz premierę baletową „Eufolia/Ambulo” do muzyki polskich kompzytorów – Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego i Prasquala (Tomasza Praszczałka).

tom