Gwiazdy z tamtych lat

Gwiazdy z tamtych lat

W historii polskiej estrady Bolesław Gromnicki zajmuje poczesne miejsce. Nie zobaczymy już, niestety, jego znakomitych występów.

     Bolesław Gromnicki to bardzo barwna postać, którą można określić z powodzeniem jako człowieka-orkiestrę. I to dosłownie, bowiem mógł on zastąpić wielu solistów, a nawet orkiestrę. Jak? Otóż zajmował się on parodią, sztuką wyjątkowo trudną. Jego świetne warunki głosowe, wykształcenie aktorskie i nieprawdopodobny wręcz talent parodystyczny sprawił, że szybko stał się ulubieńcem publiczności. Ponad 50 lat występował zawodowo na estradach nie tylko w Polsce, ale m.in. w Kanadzie, USA, RFN, we Francji – w słynnej paryskiej Olimpii. 

     Zadziwiająco mało jest materiałów o samym artyście. Urodzony 11 maja 1935 w Tarnowskich Górach, zmarł 11 kwietnia 2017 roku we Wrocławiu, w wieku prawie 82 lat. Zachował się ślad po jubileuszowym koncercie z okazji 50-lecia działalności estradowej Bolesława Gromnickiego (na zdjęciu poniżej). Miał on miejsce 28 czerwca 2013 roku w sali koncertowo-audytoryjnej przy Hali Stulecia. Benefis Bolesława Gromnickiego był wspaniałą trzygodzinną zabawą i to w dobrym towarzystwie, bowiem zestaw zaproszonych przez niego artystów był imponujący. Zaprezentowali oni swoje największe przeboje. W koncercie pod nazwą „50 lat minęło czyli benefis Bolesława Gromnickiego”, zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Estradowe POLEST, wystąpili: Halina Kunicka, Krystyna Giżowska, Alicja Majewska, Adam Zwierz, Stanisław Szelc, Stanisław Mikulski, Bohdan Łazuka, Włodzimierz Korcz, Krystyna Sienkiewicz, Andrzej Rosiewicz oraz Aleksander Mazur z Orkiestrą.

     Bolesław Gromnicki od ponad trzydziestu lat mieszkał na Popowicach, przy ulicy Białowieskiej. Z informacji jakie uzyskaliśmy od Marii i Jarosława Zawratków, wieloletnich przyjaciół artysty, wyłania się jeszcze jeden fragment artystycznej działalności Bolesława Gromnickiego: charytatywnie występował dla dzieci i młodzieży, wywołując uśmiech na ich twarzach. Taki zapewne pozostanie w pamięci rodziny, przyjaciół i sympatyków – ciepły, serdeczny i uśmiechnięty. Tych z Państwa, którzy zechcą towarzyszyć artyście w jego ostatniej drodze informujemy, że uroczystości pogrzebowe odbędą się 21 kwietnia (piątek) o godz. 15.20 na Cmentarzu Osobowickim.

tom