Opowieść pełna bólu

Opowieść pełna bólu

Tragizm ludzkich losów pokazuje wspólne przedsięwzięcie teatralne, stworzone przez Teatr Modrzejewskiej w Legnicy i Macedoński Teatr Narodowy.

     W konferencji prasowej 14 listopada, poświęconej temu spektaklowi, wzięli udział Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej i Robert Urbański, autor „Przerwanej odysei”. Legnicki teatr tym samym kontynuuje tematykę związana z dolnośląskimi osiedleńcami. Bowiem tematem Przerwanej odysei jest fragment naszej powojennej historii. W rezultacie greckiej wojny domowej w latach 1946-49, ewakuowano niemal trzydzieści tysięcy dzieci do krajów Europy Środkowej i Wschodniej, w tym do Polski. W większości trafiły one na Dolny Śląsk, do Lądka Zdroju.

     Jaki związek ma ta historia ze współczesnością? Wszak do Europy coraz liczniej przybywają uchodźcy, ofiary wojen i nędzy. Nie wszędzie spotykają się z dobrym przyjęciem. Nasze człowieczeństwo wystawione jest na próbę – czy zechcemy im pomóc? Robert Urbański w czasie konferencji prasowej przypomniał, że Macedończycy pamiętają Polakom to serdeczne przyjęcie – „Mówią, że mają dwie ojczyzny”. Z kolei Jacek Głomb, reżyser spektaklu, podkreślał starania, aby nie skręcić w stronę ideologii – „To opowieść pełna bólu i kontrowersji. To zarazem odważne spojrzenie na historię.”

     „Przerwana odyseja” to dwujęzyczny spektakl z napisami, składający się z dwóch części. Pierwsza jest spojrzeniem dorosłych Polaków, którzy opiekowali się dziećmi-uchodźcami. Druga część – z udziałem aktorów macedońskich i polskich, to powrót do wspomnień z przeszłości, ale już z perspektywy dorosłych.

     Po prapremierze 17 września 2016r. na scenie Macedońskiego Teatru Narodowego w Skopje, aktorzy polscy i macedońscy zaprezentowali Przerwaną odyseję mieszkańcom Kumanowa, Prilepu, Strumicy, Welesa, Sztipu, Ochrydy i Bitoli. Po premierze w Legnicy, która odbędzie się 18 listopada, spektakl obejrzy publiczność 33 Gorzowskich Spotkań Teatralnych. Natomiast we Wrocławiu spektakl zostanie pokazany 21 listopada we wrocławskim Teatrze Współczesnym w ramach ESK. Zobaczą go także widzowie Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Katowic i Krakowa.

tom

Robert Urbański, Przerwana odyseja. Reżyseria Jacek Głomb, scenografia Małgorzata Bulanda, muzyka Goran Trajkoski, choreografia Aleksandra Koczowska- Naczewa. 
W spektaklu występują: Saszka Dimitrowska, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Biljana Jowanowska, Sneżana Konewska-Rusi, Zuza Motorniuk, Sofia Nasewska-Trifunowska, Anita Poddębniak, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Bogdan Grzeszczak, Robert Gulaczyk, Trajcze Ǵorgijew, Wlado Jowanowski, Mateusz Krzyk, Borcze Naczew, Paweł Palcat, Tome Witanow, Paweł Wolak. Muzycy grający na żywo to Petar Hristow, Petar Smilew, Saszko Temelkoski, Slawczo Koczew. Premiera: 17 września 2016r. w Skopje oraz 18 listopada 2016r. w Legnicy. Teatr Modrzejewskiej w Legnicy i Macedoński Teatr Narodowy w Skopje.