Plany i premiery

Plany i premiery

Planom repertuarowym Wrocławskiego teatru Lalek była poświęcona konferencja prasowa w tym teatrze. Dyrekcja zaprezentowała swoje zamierzenia na najbliższy sezon.

     W sezonie 2016/2017 Teatr przygotuje pięć nowych spektakli, z czego większość to prapremiery. Znajdzie się wśród nich klasyczne widowisko familijne „Piekło”, realizowane przez dyrektora artystycznego Jakuba Kroftę, a także przedstawienie „Prosta historia”, stworzone przez członków zespołu aktorskiego Tomasza Maśląkowskiego i Radosława Kasiukiewicza.

     Do współpracy nad nowymi projektami WTL zaprasza nie tylko młodych, poszukujących artystów, ale i uznanych twórców teatru dla dzieci. Tym razem będzie to m.in. czeski reżyser Jiří Havelka, który w WTL pracuje nad spektaklem dla młodzieży i dorosłych – „Pomnik”. Nowością w dziedzinie teatru dla dzieci będzie na pewno debiut dramatopisarza Jarosława Murawskiego, autora m.in. „Gałgana”, wystawionego we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Inscenizacją jego sztuki „Ziemianie”, zajmie się aktorka i reżyserka Lena Frankiewicz, znana m.in. z „Plastusiowego pamiętnika”, zrealizowanego w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

     W planach repertuarowych Teatru nie zabraknie przedstawicieli młodego pokolenia twórców teatralnych. Ostatnią premierę sezonu wyreżyseruje absolwent wrocławskiej szkoły teatralnej, Przemysław Jaszczak. „Jajoglowy Odd” to adaptacja książki nieprzekładanej dotąd na język polski, norweskiej pisarki Lisy Aisato, będzie jego trzynastym przedstawieniem dla dzieci.

     W tym roku WTL obchodzi jubileusz siedemdziesięciolecia. Przed nami druga część obchodów rocznicowych. Ich głównym wydarzeniem będzie otwarcie wielkiej monograficznej wystawy prac Jadwigi Mydlarskiej-Kowal, wybitnej scenografki, przez wiele lat na stałe związanej z Wrocławskim Teatrem Lalek. Współtworzyła ona – wraz z Wiesławem Hejno – najsłynniejsze spektakle tego teatru. Ekspozycja, przygotowana będzie we współpracy z Centrum Scenografii Polskiej. Obejmie elementy scenograficzne – lalki, kostiumy – projekty stworzone nie tylko do spektakli w WTL, ale także i w teatrach dramatycznych.

     W nowym sezonie teatr koncentruje się także na intensyfikacji działalności edukacyjnej. Nowością jest cykl warsztatów teatralnych do kolejnych premier. Celem tych zajęć jest m.in. wprowadzenie widzów w świat spektaklu, stworzenie przestrzeni, w której mogą się oni wymienić doświadczeniami związanymi z odbiorem przedstawienia. To także otwarcie ich na indywidualne interpretacje oraz umożliwienie im bardziej świadomego i pogłębionego odbioru. Warsztaty odbywać się będą po spektaklach, zarówno dla widzów indywidualnych, jak i grup.

tom