Na ratunek dzieciom

Na ratunek dzieciom

Na terenie Targowiska „Niedźwiedzia” od 10 lat prowadzona jest zbiórka plastykowych nakrętek od butelek. Jest ona formą pomocy chorym dzieciom – podopiecznym Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.

     Fundacja ta funkcjonuje od w 1991 przy Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. W 2004 roku uzyskała status organizacji pożytku publicznego. Najważniejszą i najbardziej widoczną akcją Fundacji była budowa nowej siedziby kliniki, nazwanej „Przylądek Nadziei”. Otwarcie w 2015 roku tej bardzo potrzebnej placówki, z pewnością poprawiło warunki leczenia małych pacjentów.

     Dużą pomocą dla Fundacji jest zbieranie plastikowych nakrętek od napojów. Pomysłodawczynią tej akcji jest Jadwiga Fidorska, emerytka z Wrocławia. Sama zbiera i mobilizuje innych, „zaraziła” tym zbieraniem szkoły, przedszkola i inne instytucje. Co dzieje się z zebranymi nakrętkami? Otóż są zawożone do Legnicy. Tam znajduje się punkt, który skupuje je po 1,10 zł za kilogram tylko dlatego, że pieniądze są przeznaczone na pomoc dla Fundacji. Potem przetwarza się je na granulat, który służy do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych. Od przedsiębiorcy skupującego nakrętki, pieniądze przelewane są bezpośrednio na konto Fundacji. Zatem sytuacja jest transparentna i nie rodząca żadnych wątpliwości.

     W tej szlachetnej i pięknej akcji mają swój udział – pośrednio – mieszkańcy Popowic. Jak nas poinformował Henryk Dunaj, prezes Spółki Komandytowej „Niedźwiedzia”, zarządzającej targowiskiem, jest tam udostępniony kontener do zbiórki. Ostatnio 1 sierpnia miał miejsce załadunek kolejnej partii zebranych zakrętek. Warto włączyć się w akcję ich zbierania. Wesprzemy w ten sposób i Klinikę i najmłodszych pacjentów, którzy potrzebują naszej pomocy.

tom

na zdjęciu stoją od lewej : 
Jerzy Krasuski, Jadwiga Fidorska, Adam Poniewozik, Małgorzata Pałgan, Henryk Dunaj