Wielkie kulturalne wydarzenie

Wielkie kulturalne wydarzenie

Pełna wersja największego dramatu romantycznego – „Dziadów” Adama Mickiewicza, w Teatrze Polskim, we Wrocławiu, z pewnością zasługuje na to miano.

     Oto pierwszy raz w całości na scenie, zobaczyć można najważniejsze dzieło w historii polskiego teatru. „Dziady” bez skrótów, to spektakl zrealizowany w Teatrze Polskim zaczynający się w południe i trwający do późnych godzin nocnych. Premiera „Dziadów” to zwieńczenie trzyletniego projektu artystycznego. Niewątpliwie jest to wielkie wyzwanie sceniczne dla zespołu, ale też dla teatru. Reżyser Michał Zadara, sięgając po ten dramat, uczynił z niego współczesną debatę o naszej przeszłości o polskości i o Polakach.

     Dramat Mickiewicza został niekwestionowanym zwycięzcą pierwszej edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Jury po obejrzeniu 83 przedstawień konkursowych, przyznało właśnie Teatrowi Polskiemu we Wrocławiu, Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego za spektakle: „Dziady. Części I, II i IV” oraz wiersz „Upiór” i „Dziadów część III” Adama Mickiewicza, w reżyserii Michała Zadary. To nie wszystko. Oprócz tego Michał Zadara otrzymał główną nagrodę za reżyserię, Bartosz Porczyk główną nagrodę aktorską za rolę Gustawa-Konrada w obu odsłonach Dziadów, a Wojciech Ziemiański wyróżnienie za rolę Stanisława Augusta w „Termopilach polskich” i Kaprala w „Dziadów części III”. Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

     Przedstawienie będzie można zobaczyć podczas czternastogodzinnego maratonu albo podczas trzech kolejnych wieczorów: Wieczór I (Dziady. Widowisko – Część I, wiersz Upiór i Dziadów część II) trwa 135 minut i jedna przerwa. Wieczór II (Dziadów część III) trwa 300 minut i dwie przerwy. Wieczór III (Dziadów części III Ustęp, Objaśnienia i Dziadów część IV) trwa 320 minut i dwie przerwy.

     W sobotę 20 lutego 2016 roku na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego Teatru Polskiego, odbędzie się premiera całości „Dziadów” Adama Mickiewicza, w reżyserii Michała Zadary. Oczywiście udział w tym wielkim wydarzeniu w historii wrocławskiego, ale i polskiego teatru będzie wymagał od widzów wielu wyrzeczeń. To przecież niespotykany w naszej praktyce teatralnej wymiar czasowy – czternastogodzinny maraton lub trzy kolejne wieczory! Pokonując te trudności, warto jednak wziąć udział w tym wielkim kulturalnym wydarzeniu. Na pewno zapisze się ono trwale w historii polskiego teatru.

tom