Będzie oszczędniej

Będzie oszczędniej

W zasobach SM Popowice, montowane jest w piwnicach oświetlenie niskonapięciowe. Wyeliminuje to przypadki nieuprawnionego pobierania energii elektrycznej.

     Oświetlenie piwniczne w budynkach SM Popowice, przechodzi gruntowną modernizację. Instalowane są nowe, ledowe lampy, które będą zużywać znacznie mniej energii. Przyczyni się to zapewne do oszczędności, niejako podwójnie. Po pierwsze mniejszy będzie pobór przez samo oświetlenie. Po drugie, niskie napięcie zasilające czyli 24 V, wyeliminuje zdarzające się przypadki nieuprawnionego poboru energii. Zatem instalacja będzie służyć tylko do oświetlenia piwnic.

     Lokatorzy SM Popowice mogą oficjalnie zgłosić w spółdzielni, potrzebę indywidualnego wykonania instalacji oświetlenia u nich w piwnicy, wnosząc opłatę za instalację, a później miesięczną opłatę za pobór prądu. Zdaniem lokatorów z którymi rozmawialiśmy, stawka za instalację i miesięczna opłata są nieco wygórowane. Tę kwestię mieszkańcy mogą zgłaszać organom samorządowym spółdzielni.

     Instalacja tego rodzaju oświetlenia- po modernizacji oświetlenia klatek schodowych- jest kolejnym krokiem, mającym poczynić oszczędności w zakresie zużycia energii elektrycznej. Ważne jest także, aby lokatorzy wyłączali zbędne oświetlenie, zwłaszcza w piwnicach. Wówczas oszczędności będą większe.

tom