Nowy sezon w Teatrze Lalek

Nowy sezon w Teatrze Lalek

Na konferencji prasowej 9 września, Wrocławski teatr Lalek przedstawił swoje plany repertuarowe.

     W nadchodzącym sezonie artystycznym teatr będzie kontynuował linię repertuarową wytyczoną trzy lata temu. Oznacza to zwrot ku nowej dramaturgii. Są to utwory najczęściej pisane specjalnie na zamówienie teatru. Zapraszani są twórcy spektakli dla dorosłych, ale także piszący i dla młodszych widzów.

     W roku 2016, WTL obchodzi jubileusz siedemdziesięciolecia. Najlepszym sposobem na uczczenie tej rocznicy, będzie nowoczesny spektakl na Dużej Scenie. Wydarzenia towarzyszące tej premierze, to m.in. uroczystości jubileuszowe na Dużej Scenie oraz rocznicowe wydawnictwo, poświęcone 70-letniej historii teatru. Ta jubileuszowa premiera, otworzy zarazem czwartą edycję Przeglądu Nowego Teatru Dla Dzieci. Druga część obchodów jubileuszu nastąpi w październiku 2016 roku, wraz z otwarciem wielkiej monograficznej wystawy prac Jadwigi Mydlarskiej-Kowal. Ta wybitna scenografka przez wiele lat związana była z Wrocławskim Teatrem Lalek, współtworzyła wraz z Wiesławem Hejno, jego najsłynniejsze spektakle.

     Na sezon 2015/16 Wrocławski Teatr Lalek zaplanował pięć premier. Będą to „Miraże” w reż. Eweliny Marciniak, „Kręcipupa” w reż. Tomasza Maśląkowskiego, „A morze nie” [tytuł roboczy] w reż. Michała Derlatki, z tekstem Maliny Prześlugi. Tekst ten, zdobył Grand Prix ostatniej edycji Konkursu Na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Następne premiery to „Zostań moim przyjacielem” w reż. Tomasza Mana i „Oceanarium” [tytuł roboczy] , w reż. Martyny Majewskiej – spektakl na otwarcie 4 Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci. Będzie to widowiskowy spektakl, inspirowany wrocławskim Afrykarium, a więc wycieczka po fascynującym, tajemniczym, podwodnym świecie.

     Teatr prowadzi także działalność edukacyjną. W nowym sezonie, kontynuuje rozpoczęte w ubiegłych latach projekty. Jednym z nich jest projekt artystyczno-edukacyjny „Szkoła w mieście”, zainicjowany przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia. Z kolei „Literatura w pieluchach”, to kontynuacja rozpoczętego w poprzednim sezonie cyklu warsztatów teatralno-muzycznych dla najmłodszych (1-3 lata) i ich opiekunów. Wrocławski Teatr Lalek będzie ponadto, jak w latach ubiegłych, aplikował do dwóch ogólnopolskich edukacyjnych programów: „Lato w teatrze” i „Teatr Polska”.

     Najbliższe miesiące, to także udział w festiwalach. „ Po sznurku” w reż. Joanny Gerigk, przedstawi na II Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu, oraz na XIX Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi. Natomiast Plamę” w reż. Martyny Majewskiej, teatr pokaże na AnimArt- Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Łodzi. Z „Czarodziejskim fletem”, który wyreżyserował Marek Zákosteleckỳ, teatr pojedzie na XI Festival Spectaculo Interesse – Divadlo Loutek Ostrava oraz na XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania w Toruniu. Spektakl „SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” w reż. Jakuba Krofty, będzie pokazany na II Festiwal Małych Prapremier w Wałbrzychu oraz na Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2015. Będzie to pracowity, ale – miejmy nadzieję – interesujący sezon Wrocławskiego Teatru Lalek.

tom