Podróż do wnętrza wyobraźni

Podróż do wnętrza wyobraźni

Najnowszą premierą Wrocławskiego Teatru Lalek, była „Noc bez księżyca”. Spektakl ten, teatr pokazał w ramach II Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci.

     „Noc bez księżyca” („A Moonless Night”) napisana została przez Kereta wspólnie z Shirą Geffen dla ich syna Lwa, jako opowieść o małej dziewczynce, wędrującej nocą przez miasto w poszukiwaniu światła.

     Pytanie – gdzie jest księżyc, kiedy nie świeci – nie daje spokoju Zohar, która postanawia odnaleźć go i przywrócić jego światło światu, pogrążonemu w ciemności. W swojej wędrówce spotka wiele zaskakujących sytuacji. „Noc bez księżyca” Etgara Kereta i Shiry Geffen to historia specyficznie opowiedziana, bo obrazami i muzyką. Dzięki temu widz, ten mały i ten dorosły, ma możliwość interpretowania spektaklu. Może odbyć swojego rodzaju podróż do wnętrza swojej wyobraźni. Tak właśnie Marta Giergielewicz, autorka scenariusza, określiła ten spektakl.

     Maćko Prusak, reżyser i autor choreografii, wyjaśniał na konferencji prasowej przed premierą, skąd wziął się pomysł spektaklu, przeznaczonego dla młodego widza. Operuje on przede wszystkim obrazami i muzyką, więc nie powinien sprawić takiemu widzowi problemów w odbiorze. 

     W przygotowaniu spektaklu brali udział znani i lubiani twórcy. Scenografię, kostiumy, światła i video przygotował Mirek Kaczmarek, muzykę Patrycja Hefczyńska (na zdjęciu poniżej) i Marcin Kowalski. To właśnie muzyka tworzy znakomity klimat w spektaklu, m.in. dzięki sięgnięciu po piosenki Michaela Jacksona.

     Natomiast w spektaklu kreację stworzyła Agata Kucińska w roli Zohar. Mała niepozorna postać, jest wielka duchem, bo odważnie wędruje przez miasto, by znaleźć księżyc. Tak naprawdę trzeba wymienić pozostałych aktorów, bo w wyrazisty sposób przekazali oni historię Zohar. W spektaklu występują także: Kamila Chruściel, Radosław Kasiukiewicz, Marek Koziarczyk, Marta Kwiek, Patrycja Łacina-Miarka, Tomasz Maśląkowski, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka i Marek Tatko. Warto wybrać się na to przedstawienie, by zajrzeć głębiej do swojej wyobraźni.

Premiera 29 / 05 / 2015
w ramach PRZEGLĄDU NOWEGO TEATRU DLA DZIECI

tom