Gołębie są wśród nas

Gołębie są wśród nas

Coraz większym problemem dla mieszkańców Popowic są gołębie. Zanieczyszczają one parapety i balkony, utrudniając normalne funkcjonowanie.

     Możliwe są do zastosowania rozmaite środki, jak sygnały dźwiękowe, czy atrapy drapieżnych ptaków. Zdarzają się jednak sytuacje, że gołębie próbują dziobać te atrapy, niewiele robiąc sobie z takich sposobów odstraszania ich.

     Gołębie nie stanowią na Popowicach aż tak w wielkiego problemu, zdaniem z-cy prezesa ds. technicznych SM Popowice, Bogdana Słowika. Znacznie trudniejsze jest przekonanie mieszkańców, aby nie dokarmiać gołębi. Wiele osób, zwłaszcza starszych, szanujących jedzenie, karmi ptaki jego resztkami. Dlatego też są rejony osiedla, gdzie ptaki chętnie przebywają. Nie zawsze jednak odpowiada to sąsiadom, czy osobom mieszkającym w pobliżu.

      Najważniejsze to zachować czystość i nie dokarmiać gołębi. Wszak utrzymywanie czystości w mieszkaniach, jest obowiązkiem lokatorów, a nie administracji spółdzielni. Podobnie ma się sytuacja z porządkami na balkonach. Zbyt wiele sprzętów ułatwia gołębiom gnieżdżenie się, a nawet składanie jaj.
Działalność edukacyjna, mówiąca o skutkach dokarmiania gołębi, z pewnością powstrzyma lokatorów przed tym, skądinąd humanitarnym, odruchem. Chodzi jednak o czystość i zdrowie.

tom