Teatr dla dzieci

Teatr dla dzieci

Trzeciej edycji Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci, poświęcona była konferencja prasowa 14 kwietnia, we Wrocławskim Teatrze Lalek. Jego Program przedstawili : dyrektor naczelny WTL Janusz Jasiński, dyrektor artystyczny Jakub Krofta, kierownik literacki Maria Wojtyszko, oraz koordynator projektu Maja Hermansdorfer-Pstrokońska.

     Przegląd zorganizowany będzie od 29 maja do 3 czerwca. Ma za cel – tak jak poprzednie – przybliżenie wrocławskiej publiczności najnowszych tendencji współczesnej polskiej dramaturgii, w sztukach dla młodych widzów.

     Tegoroczna edycja Przeglądu dotyka dwóch zjawisk. Pierwsze, to powrót formy w spektaklach dla najmłodszych. Widzowie będą mogli przyjrzeć się bogactwu i różnorodności technik animacji. Zobaczą więc pacynki i marionetki, sztuki zrealizowane metodą „black light”, teatr cieni i teatr uliczny, oraz spektakl oparty na ruchu scenicznym.

     Drugie zjawisko w tegorocznym Przeglądzie, to przedstawienia skierowane do grupy, często uznawanej za „trudną” , czyli do młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Jej będzie poświecony panel dyskusyjny z udziałem polskich dramatopisarek, a prowadzony przez teatrologa i krytyka Łukasza Drewniaka. Planowane jest też czytanie najnowszej sztuki Magdaleny Fertacz „Iwona, księżniczka z Burbona” w reżyserii Marcina Libera.

     Trzecią edycję Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci, rozpocznie – tradycyjnie już – premiera gospodarzy, czyli Wrocławskiego Teatru Lalek. Będzie to spektakl dla najmłodszych oparty na formie: choreografii i scenografii – „Noc bez księżyca” w reżyserii Maćka Prusaka. W przeglądzie udział wezmą polskie teatry z Poznania, Szczecina, Wałbrzycha i Białegostoku, ale też z Hradec Kralove i Nitry (Słowacja). Szczegółowy program Przeglądu jest na stronie http://przeglad.teatrlalek.wroclaw.pl/

     Integralną częścią Przeglądu jest plenerowy, ogólnodostępny i interdyscyplinarny Ogród Sztuk. Każdego dnia odbywać się tam będą bezpłatne, autorskie warsztaty. Do ich prowadzenia zaproszeni zostali znakomici młodzi artyści. W tym roku warsztaty poprowadzą m.in.: Malina Prześluga, Martyna Majewska, Ingakku Riukimiuki, Agnieszka Jarząb i Maciej Bączyk, Robert Romanowicz, Karol Krukowski, Aleksandra i Grzegorz Mazoniowie.

     Dodajmy, że patronat nad III Przeglądem Nowego Teatru dla Dzieci, objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wrocław 2016 – Europejska Stolica Kultury.

tom