W cieniu niewidzialnego chłopca

W cieniu niewidzialnego chłopca

Kolejną premierą Wrocławskiego Teatru Współczesnego jest „Niewidzialny chłopiec” Tymoteusza Karpowicza. Autor ten wraca na scenę tego teatru po 37 latach!

     Na konferencji prasowej, reżyserka i autorka adaptacji tekstu, Weronika Szczawińska, przybliżyła pracę nad tym tekstem. Powstał on w roku 1968, toteż mocno osadzony jest w społecznych i historycznych realiach tamtych lat. Mimo to, wydaje się bardzo aktualny także i dziś.

     Oto widzimy członków trzech pokoleń zamożnej rodziny. Studiujące dzieci nietknięte są wypadkami Marca 68. Spędzają towarzyski wieczór z Doktorem i Służącą. Spotkanie zostaje zakłócone przeczuciem obecności tytułowego „niewidzialnego chłopca”. Staje się on milczącym partnerem dyskusji, czy raczej słuchaczem rozmów, prowadzonych przez wszystkich bohaterów. Wydarzenia Marca 68 są w tym przedstawieniu punktem wyjścia, do rozważań o możliwości podjęcia zaangażowania w społeczeństwie.

     O spektaklu tym, Weronika Szczawińska powiedziała m.in. „To nie jest sztuka o marcu. Padają w niej pytania etyczne, a nie doraźna diagnoza. Pytania, które można przenosić do innego czasu. Dotyczą naszej wolności, ograniczeń, które sami sobie narzucamy, a nie partie, czy systemy polityczne”

     Weronika Szczawińska realizowała już we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. W 2013 roku przygotowała prapremierowe realizacje innych tekstów Tymoteusza Karpowicza. Było to słuchowisko „Dźwiękowy zapis doliny”, transmitowane przez Radio Wrocław, oraz zdarzenie teatralne według poematu Odwrócone światło. Muzykę do spektaklu przygotował Krzysztof Kaliski, który będzie wykonywał ją na żywo. Autorką scenografii i kostiumów jest Natalia Mleczak. W spektaklu wystąpią: Ojciec – Jerzy Senator, Matka – Ewelina Paszke-Lowitzsch, Dziadek – Zdzisław Kuźniar, Syn – Konrad Wosik [gościnnie], Córka – Anna Kieca, Doktor – Krzysztof Boczkowski, Służąca – Jolanta Solarz. Prapremiera spektaklu 14 lutego 2015, na Scenie na Strychu Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

tom