Dwie teatralne propozycje

Dwie teatralne propozycje

Wrocławskie teatry proponują widzom nowe i ciekawe spektakle. Warto więc uwzględnić je w najbliższych planach, związanych z wyjściem do teatru.

     Scena dla dorosłych Wrocławskiego Teatru Lalek zaprasza 29 stycznia na swoją premierę. „W środku słońca gromadzi się popiół”, to lalkowy spektakl w reżyserii Agaty Kucińskiej. 
Powstał on na podstawie sztuki Artura Pałygi, uhonorowanej Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną. Punktem wyjścia przedstawienia, jest tragiczna śmierć kobiety, która ginie podczas pożaru we własnym mieszkaniu. Widzowie widzą ją w chwili przechodzenia ze świata żywych w inny, nieznany wymiar. Ten moment „pomiędzy”, ten punkt zawieszenia , to czas rozliczenia własnego ja, w kontekście nagłego, dramatycznego odejścia.

     Poszczególne sceny składają się na filozoficzną opowieść o ludzkim cierpieniu, mnożąc trudne, niewygodne pytania. Dlaczego człowiek jest tak bardzo sam w obliczu cierpienia? Czy jest w ogóle możliwe, żeby w najgorszych chwilach nie był sam? A jeśli tak, to czy można mu wówczas jakoś pomóc? Czy człowiek w najtrudniejszych momentach, może liczyć na boską opatrzność, jakąkolwiek pomoc „z zewnątrz”?

     Na szczęście istnieje promień słońca. Bo także ono – słońce – jest bohaterem tej opowieści. Oto realizatorzy tego spektaklu – reżyseria i adaptacja Agata Kucińska, scenografia Mirek Kaczmarek, muzyka Sambor Dudziński. Występują Radosław Kasiukiewicz, Agata Kucińska, Anna Makowska – Kowalczyk, Tomasz Maśląkowski

     Natomiast Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na spektakl „Kotlina” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

     W roli Janiny Duszejko wystąpi Zina Kerste. Na scenie pojawią się również nowi czworonożni aktorzy – podopieczni Anny Hermińskiej. Reżyserka, Agnieszka Olsten, ponownie sięgnęła do źródła – do powieści Olgi Tokarczuk, wydobywając kolejne wątki. Akcja powieści toczy się w niewielkiej miejscowości na Dolnym Śląsku. Dochodzi tam do serii zabójstw. Wszystko wskazuje na to, że zabójcami są zwierzęta, które mszczą się za złe traktowanie.

     Twórcy spektaklu odczytują powieść Olgi Tokarczuk jako apel o to, by dołożyć starań i podnieść jakość więzi pomiędzy ludźmi i zwierzętami. Stosunek do nich świadczy przecież o naszej wrażliwości. W konsekwencji, przekłada się na podejście do siebie nawzajem.

     Najbliższe spektakle 31 stycznia oraz 1, 3 i 4 lutego. Dodajmy, że 1 lutego, w niedzielę, o godz. 18.00 w ramach „Teatru dla Rodziców”, rodzice oglądają spektakl, a dziecko w wieku od 18 miesięcy do 10 lat, spędzi czas w sali zabaw pod opieką wykwalifikowanych pedagogów.

Zdjęcie – archiwum teatru.

tom