Ważna premiera

Ważna premiera

Najnowsza premiera Teatru Polskiego, to „Podróż zimowa” Elfriede Jelinek, w reżyserii Pawła Miśkiewicza. Zyskała ona niespodziewaną aktualność, w związku z trudną sytuacją kultury na Dolnym Śląsku.

     Elfriede Jelinek, austriacka pisarka, otrzymała nagrodę Nobla w 2004 roku. Jej demaskatorskie powieści i dramaty, skupiają się na uprzedmiotowieniu świata, a zawłaszcza kobiet. W „Podróży zimowej”, dramacie inspirowanym cyklem pieśni Franza Schuberta pod tym samym tytułem, pokazuje sześć kobiet. „ Z Schuberta Jelinek czerpie tęsknotę za spełnieniem. Przerażona tym, że zainwestowała w krytykę świata, a świat idzie swoim torem” – powiedział na konferencji prasowej 27 listopada, na Scenie na Świebodzkim Paweł Miśkiewicz, reżyser spektaklu.

     W spektaklu wystąpi sześć kobiet, będących scenicznym wcieleniem Jelinek. Wystąpią : Krzesisława Dubielówna, Małgorzata Gorol, Agnieszka Kwietniewska, Halina Rasiakówna, Ewa Skibińska oraz gościnnie aktorka i kompozytorka Maja Kleszcz. Muzyka będzie wykonywana na żywo przez Maję Kleszcz (także zaśpiewa) oraz Jacka Kitę (pianino) i Wojciecha Krzaka (bęben).

     Będzie to swoisty powrót Pawła Miśkiewicza do Teatru Polskiego. Zrealizował on wcześniej w tym teatrze „Przypadek Klary” Dei Loher, Sztukę Yasminy Rezy i „Wiśniowy sad” Antoniego Czechowa. Był także dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w latach 2000-2004.

     Na konferencji prasowej zabrał głos Krzysztof Mieszkowski. Nie bez powodu przypomniał realizacje wybitnych reżyserów na Scenie na Świebodzkim, m.in. Jerzego Jarockiego i Krystiana Lupy. Mija bowiem 20 lat od jej powstania. Po pamiętnym pożarze Teatru Polskiego w 1994 roku, ówczesny dyrektor Jacek Weksler, utworzył tę scenę, aby uratować zespól przed rozpadem. Funkcjonuje ona do dziś. Czy jednak będzie mogła dalej istnieć?

     Premiera „Podróży zimowej” Elfriede Jelinek, odbywa się bowiem w bardzo dramatycznej sytuacji, zarówno Teatru Polskiego, jak i innych dolnośląskich placówek kultury. Spowodowana ona jest zmniejszeniem o 30 % dotychczasowych dotacji. „ W obliczu zagrożeń dla instytucji kultury na Dolnym Śląsku, musimy bronić tej sceny, naszego rozwoju i naszego człowieczeństwa. To ważna premiera dla naszego teatru. Chęć zlikwidowania tej sceny świadczy o arogancji decydentów” – powiedział dyr. Mieszkowski podczas spotkania z dziennikarzami. Czy wyjściem z impasu będzie spotkanie ludzi kultury z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego? Czas pokaże. Sytuacja jest bardzo trudna dla dolnośląskiej kultury.

tom

          Maja Kleszcz

          Krzysztof Mieszkowski dyr. Teatru Polskiego

          Paweł Miśkiewicz, reżyser „Podróży zimowej”