Sukces Teatru Współczesnego

 

Sukces Teatru Współczesnego

„Tajemniczy ogród”, w reżyserii Katarzyny Szyngiery, zrealizowany we Wrocławskim Teatrze Współczesnym zostanie zaprezentowany na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie, 21 listopada 2014 roku.Przedstawienie powstało na podstawie tekstu Agnieszki Jakimiak.

     Oto garść informacji o reżyserce. Katarzyna Szyngiera jest absolwentką Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej Państwowej Wyższej Sszkoły Teatralnej. We Wrocławskim Teatrze Współczesnym, w ramach cyklu „wtw://strefy_kontaktu_kajzar”, przygotowała w 2013 roku czytanie tekstów Helmuta Kajzara pod tytułem „nie ma nikogo bez niczego”. Jej spektakl dyplomowy „Sferia” wg tekstu Magdy Kupryjanowicz, powstał w 2013 roku, we współpracy z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, na ostatniej kondygnacji parkingu tamtejszej galerii handlowej „Sfera”. W ramach festiwalu Malta 2011, przygotowała przedstawienie „Autobus jedzie”, w popadającej w ruinę przestrzeni, przedwojennego szpitala psychiatrycznego w Owińskach. 
W koprodukcji krakowskiej PWST i Muzeum Powstania Warszawskiego, stworzyła widowisko plenerowe „Przypisy do Powstania” [2010]. Jest absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W czasie tych studiów realizowała akcje performatywne, m.in. „Bajka spekulatywka” [2007], „Bukowski Show” [2008] oraz „Kwadrofonia”.

     Zapomnijcie o „Tajemniczym ogrodzie”, jaki znacie – pisze na portalu ArtPapier Karolina Obszyńska. – Ten jest zupełnie inny. Opowiada o schematach gry rodzącej się wewnątrz społeczeństwa; o manipulacji, procesie kształtowania hierarchii, poszukiwaniu akceptacji i trudnych zasadach wtórnej socjalizacji; o strachu, samotności, wewnętrznych fobiach i wiecznym dorastaniu. Na pewno nie jest to znana nam bajka z happy endem w tle.

     Powyższy spektakl jest w repertuarze Wrocławskiego Teatru Współczesnego, więc warto wybrać się samemu i skonfrontować te oceny.

tom

 

K. Szyngiera (fot. Tomasz Żurek)