Spotkanie z Mozartem

Spotkanie z Mozartem

„Czarodziejski flet” to najnowsza premiera Wrocławskiego Teatru Lalek. To spektakl dla dzieci stworzony na podstawie jednej z najsłynniejszych oper Mozarta i opowiadający o magicznej sile muzyki.

     Na scenie, pod rozgwieżdżonym niebem, pojawi się sam Wolfgang Amadeusz Mozart. Kompozytor zaprosi widzów do swojego magicznego instrumentarium. Przy jego pomocy wyczaruje piękną, ponadczasową opowieść o relacjach – nocy i dnia, Tamina i Paminy, Papagena i Papageny.

     Jest to lekki i zabawny spektakl, z szybkim tempem i wieloma odniesieniami do współczesności. Arie wiedeńskiego klasyka można w nim usłyszeć w nowych aranżacjach Vratislava Šrámka i oryginalnej interpretacji aktorów Wrocławskiego Teatru Lalek. Twórcy przedstawienia bawią się muzyką genialnego kompozytora i operową konwencją. Próbują przełożyć „Czarodziejski flet” na bajkę dla dzieci, zarówno pod względem fabularnym, jak i muzycznym. Przedstawienie zyskuje też nowego bohatera – samego Wolfganga Amadeusza, który staje się łącznikiem między baśniowym światem barokowej opery, a współczesną dziecięcą widownią.

     Mozart Marka Zákosteleckỳ’ego nosi conversy i gra na doskonale znanych małym widzom instrumentach: dzwonkach, trójkącie, kontrabasie, perkusji, a nawet butelkach z wodą. Co mówią twórcy o pracy nad spektaklem? Marek Zákostelecký: Sięgnąłem po „Czarodziejski flet” z dwóch powodów. Po pierwsze ze względu na wiele elementów niesamowitych, baśniowych. Po drugie ze względu na piękną muzykę. Vratislaw Šrámek: Muzyka Mozarta jest jak zabawa dziecka – trochę w niej radości, trochę smutku, są pytania i odpowiedzi. Nie ma w niej efekciarstwa, nie ma zbędnych ozdobników. W delikatny i czysty sposób dociera do najdalszych zakątków duszy, w tym także duszy dziecka.

     W obsadzie aktorzy WTL – Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka, Marta Kwiek, Patrycja Łacina-Miarka, Marek Koziarczyk, Edyta Skarżyńska, Krzysztof Grębski, Anna Bajer, Kamila Chruściel, Jolanta Góralczyk. Zapraszamy zatem, nie tylko dzieci, na spotkanie z Mozartem.

tom

 

          Marek Zákosteleckỳ, reżyser spektaklu