Czy to jest oszczędność?

Czy to jest oszczędność?

Dużą zmianą w oświetleniu klatek schodowych w SM Popowice, było zainstalowanie lamp z czujnikami ruchu.

     Dzięki temu skrócony został czas oświetlenia klatki schodowej, a co za tym idzie, zmniejszyła się ilość pobieranej energii elektrycznej. Czujniki reagują na idącą po schodach osobę, na natężenie światła dziennego i włączają oświetlenie w zależności od pory dnia. Nie trzeba, jak poprzednio, samemu włączać światła na klatce schodowej i świeci ono krócej. Takie jest założenie tego typu urządzeń: oszczędzać prąd.

     Tę sprawę zgłosili nam czytelnicy naszego portalu. Otóż ich zdaniem, to niewątpliwe ułatwienie, ma swoje wady. Czasem bez względu na porę dnia, nawet przy ładnej pogodzie, przy wejściu na klatkę światło włącza się. Oznacza to, że czujniki niewłaściwie reagują na ilość światła. Dlaczego tak się dzieje?

     Zwróciliśmy się z tym pytaniem do z-cy prezesa ds. technicznych SM Popowice, mgr inż. Bogdana Słowika. Otóż w oprawach z czujnikami możliwa jest regulacja natężenia światła przy którym lampa włącza się. Można także ustawić czas świecenia lampy oraz tzw. kąt łapania, określający obszar działania czujnika. Te parametry wymagają zazwyczaj regulacji.

     Dlatego też mój rozmówca sugerował, aby w takich przypadkach jak wyżej opisany, zgłaszać je do dyspozytora SM Popowice. Wówczas służby techniczne spółdzielni, będą mogły zareagować i wyregulować czujniki. Trudno byłoby skontrolować kilka tysięcy opraw oświetleniowych. Dzięki zgłoszeniu przez mieszkańców, będzie i szybciej i jeszcze oszczędniej. Dobrze ustawiony czujnik, zaoszczędzi więcej prądu. A to jest przecież w interesie członków spółdzielni.

tom