Zmiana doręczyciela korespondencji sądowej

     Wraz z nadejściem nowego roku nastąpiła ważna zmiana w sposobie komunikacji między sądami i prokuraturami a petentami, którymi wszyscy jesteśmy lub przynajmniej potencjalnie, możemy nimi zostać w każdej chwili.
     Mechanizm, który obowiązywał do tej pory zna zapewne każdy z nas. Pracownik Poczty Polskiej w osobie doręczyciela, zwanego też listonoszem, pukał do drzwi po czym wręczał przesyłkę, a w przypadku gdy nie zastał adresata, zostawiał w skrzynce awizo. Po odbiór pisma mogliśmy się udać do odpowiedniej, dobrze wszystkim znanej placówki Poczty Polskiej.
     Jesienią ubiegłego roku został wyłoniony zwycięzca przetargu na dostarczanie przesyłek z sądów powszechnych oraz prokuratur. Wygrała go spółka akcyjna Polska Grupa Pocztowa, będąca, tak zwanym, niepublicznym operatorem usług pocztowych. Jakie konsekwencje związane z tym faktem wynikają dla nas, konsumentów w ogóle, a mieszkańców Popowic w szczególności?popowice
     Czy Polska Grupa Pocztowa dysponuje samodzielnie odpowiednią infrastrukturą do obsługi tak dużego i odpowiedzialnego zadania? Oczywiście nie, w związku z czym na tę okoliczność nawiązała współpracę z podwykonawcą – innym niepublicznym operatorem pocztowym w postaci grupy InPost. Jednakowoż nawet taki alians niewiele poprawia sytuację klientów, co widać po przyjrzeniu się liście placówek, jakie ma nam do zaoferowania PGP. Generalnie składają się na nią różnej maści agencje finansowe, kioski, osiedlowe sklepiki, itp. By zobaczyć jak to wygląda z punktu widzenia mieszkańca Popowic, najlepiej sięgnąć do źródła, czyli strony Polskiej Grupy Pocztowej z listą dostępnych placówek:

53-656 WROCŁAW, ul. RYSIA 1 – STEFCZYK FINANSE TOWARZYSTWO ZARZĄDZAJĄCE SKOK SP Z O.O
54-232 WROCŁAW, ul. NIEDŹWIEDZIA 47 – KIOSK
54-238 WROCŁAW, ul. POPOWICKA 134 – PUNKT USŁUGOWO HANDLOWY KIKA

W powyższych miejscach będzie można okazać awizo i odebrać korespondencję w przypadku gdy kurier, działający w imieniu PGP nie zastanie nikogo w domu. Ponadto, mają zostać wprowadzone do użytku tzw. awizomaty. W awizomatach, podobnie jak ma to miejsce w przypadku funkcjonujących już paczkomatów, po wprowadzeniu odpowiedniego kodu autoryzacyjnego, będzie można odebrać swoją korespondencje w dogodnym momencie, 24 godz. na dobę.
     Czy oferta PGP, mimo że tańsza od oferty Poczty Polskiej, jest korzystna i dla kogo korzystna – pozostawiamy do oceny każdemu we własnym zakresie. Trudno jest bowiem przeliczyć na pieniądze kompetencje oraz doświadczenie pracowników Poczty Polskiej w połączeniu z jej doskonale rozwiniętą siecią placówek pocztowych. Tym bardziej, jeśli rzecz dotyczy tak ważnego i wrażliwego obszaru, jak korespondencja z sądami oraz prokuraturą, co może mieć ogromne konsekwencje dla obywatela – petenta. Jak sprawdzi się w tej roli nowy operator, przyjdzie nam wszystkim przekonać się już wkrótce na własnej skórze.

    Przetarg obejmował dwuletni okres dostarczania przesyłek, począwszy od 1 stycznia 2014. Poczta Polska odwołała się do Krajowej Izby Odwoławczej kwestionując wynik przetargu, jednakże KIO oddaliła odwołanie. Ostatnie informacje mówią jednak o tym, iż Poczta Polska nie daje za wygraną i składa skargę kasacyjną na wyrok Krajowej Izby Odwoławczej.

mar