Bez PESEL-u?

Członkowie spółdzielni mieszkaniowej mogą brać udział w Walnym Zgromadzeniu osobiście lub przez pełnomocnika. Na pełnomocnictwie dotychczas umieszczano pesele mocodawcy i pełnomocnika. Projekt uchwały, złożonej na Walne Zgromadzenie miał zmienić ten stan, ale nie została ona przegłosowana. Jednak obowiązujące przepisy dopuszczają brak peselu na pełnomocnictwie.

Na ostatnie Walne Zgromadzenie SMLW „Popowice”, Zarząd spółdzielni złożył projekt uchwały. Dotyczyła ona zmiany zapisów Statutu SMLW „Popowice”, czyli wykreślenia z kwestionariusza pełnomocnictwa na Walne Zgromadzenie numer PESEL mocodawcy i numeru PESEL pełnomocnika.

W uzasadnieniu tej uchwały czytamy m.in.: „[…] należy zaznaczyć, że imię i nazwisko wraz z adresem zamieszkania w pełni pozwalają Spółdzielni na zidentyfikowanie we własnych zasobach danych, czy osoba udzielająca pełnomocnictwa jest członkiem Spółdzielni. Nadto, mając na względzie przepisy Prawa Spółdzielczego, należy podnieść, że nie przewidują one żadnego ustalonego wzoru pełnomocnictwa (w tym zawierającego obligatoryjnie numer PESEL), który miałby być stosowany pod rygorem nieważności”.

W ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych jest mowa o pełnomocnictwie, ale nie ma mowy o wymaganych numerach PESEL, dla ważności pełnomocnictwa:
„Członek spółdzielni może uczestniczyć w walnym zgromadzeniu osobiście albo przez pełnomocnika. Pełnomocnik nie może zastępować więcej niż jednego członka. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie pod rygorem nieważności i dołączone do protokołu walnego zgromadzenia. Lista pełnomocnictw podlega odczytaniu po rozpoczęciu walnego zgromadzenia”.
(Art.8³.1¹ ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych).

Zatem ustawowe rozwiązania jasno precyzują, jakie elementy powinno zawierać pełnomocnictwo członka spółdzielni, udzielone innej osobie. To mocodawca, udzielający pełnomocnictwa decyduje komu go udzieli. Nie można mu tego prawa ograniczać.

tom