To tylko sen

Najnowsza premiera Wrocławskiego Teatru Lalek potwierdza znakomitą formę tego teatru, ale też jego twórcze poszukiwania. Tym razem „Sen nocy letniej” zaskakuje widza znakomitą reżyserią i wykonaniem. To także znakomite uwieńczenie 40-letniej działalności artystycznej dyrektora WTL, Janusza Jasińskiego.

Tym razem artystyczny tandem Jakub Krofta i Maria Wojtyszko wziął na warsztat spektakl, bardziej znany z wystawień w teatrach dramatycznych (niedawna inscenizacja w Teatrze Polskim). Wiliam Shakespeare i „Sen nocy letniej” – jak widać – może być z powodzeniem wystawiony w teatrze lalek. I to jak!

Twórcy tego widowiska zastosowali zwyczajną receptę: nie udziwniać, ale i nie upraszczać, nie robić na siłę widowiska dla dzieci. Miłosne perypetie głównych bohaterów, zyskały w ten sposób piękny sceniczny kształt. Zacznijmy od funkcjonalnej scenografii i baśniowych kolorowych kostiumów Matyldy Kotlińskiej. Pełna tajemniczości i nastroju muzyka Grzegorza Mazonia oraz songi wykonywane przez sceniczne postacie, nadają spektaklowi tempa. Podobnie działa żywiołowa choreografia Mileny Czarnik-tu znakomita scena bójki Hermii i Heleny (zdj. Natalii Kabanow). Scenę zaczarowuje światłem Damian Pawella, znakomicie wyczuwając intencje twórców.

W spektaklu tym w pełni zabłysnął zespól Wrocławskiego teatru Lalek. W znakomitej formie są Jolanta Góralczyk (Egeusz) i Konrad Kujawski (Tezeusz), niczym czupurne koguty ścierają się Piotr Starczak (Lizander) i Grzegorz Mazoń (Demetriusz), nad całością czuwa Marek Tatko (mistrz ceremonii).

Istnymi perełkami są role ateńskich rzemieślników, wystawiających spektakl z okazji zaślubin Tezeusza z Hipolitą: Radosław Kasiukiewicz (Pigwa- Cieśla/Prolog/Księżyc), Tomasz Maśląkowski (Spodek), Sławomir Przepiórka (Duda, Tyzbe), Marek Koziarczyk (Ryjek – Kotlarz/Lew/Ściana). Nie sposób pominąć uroczych i śpiewających elfów. Są to: Irmina Praszyńska, Patrycja Łacina-Miarka, Aneta Głuch-Klucznik i Anna Bajer. Olśniewająco wyglądała Edyta Skarżyńska (Lubczyk, magiczny kwiat).

Brawurowo, ale z wyczuciem prowadzą swoje role Anna Makowska-Kowalczyk (Hermia) i Agata Cejba (Helena). W królestwie elfów panują z wdziękiem Krzysztof Grębski (Oberon) i Marta Kwiek (Tytania). Niezrównana jest Agata Kucińska w roli Puka czyli Robina-Koleżki. Świetnie omotuje nie tych co trzeba i później naprawia swe błędy. Na końcu wypowiada znamienne słowa: „….że wszystko, co było/Tylko uśpionym we śnie się marzyło”. Czy rzeczywiście był to tylko sen?

 

Ten spektakl doceniła publiczność, zgotowała bowiem zespołowi owacje na stojąco! Powody do satysfakcji miał także dyrektor Wrocławskiego Teatru Lalek, Janusz Jasiński. Świętował on 40-lecie pracy artystycznej. Wojewoda Wrocławski Jarosław Obremski, po premierowym spektaklu wręczył mu Złoty Krzyż Zasługi i Medal „Zasłużony kulturze Gloria Artis”. Dołączamy się do gratulacji dla szanownego  Jubilata, ciesząc się znakomitą formą teatru.

tom

Wiliam Shakespeare, Sen nocy letniej. Przekład Konstanty Ildefons Gałczyński.
Reżyseria Jakub Krofta i Maria Wojtyszko, scenografia, kostiumy Matylda Kotlińska, muzyka Grzegorz Mazoń, choreografia Milena Czarnik, reżyseria światła Damian Pawella. Wrocławski Teatr Lalek. Premiera 15.10.2022r.