Integracyjny piknik

Już wkrótce, na zakończenie lata, na Polanie Popowickiej odbędzie się piknik integracyjny dla wszystkich mieszkańców osiedla, w tym dla nowo przybyłych z Ukrainy. Organizowany jest on przez Stowarzyszenie Fauna i Flora Popowic, przy wsparciu Rady Osiedla Pilczyce-Kozanów-Popowice Płn. oraz lokalnych aktywistów i przedstawicieli biznesu.

Podczas tego wydarzenia odbędą się warsztaty, pokazy, konkursy i udostępnione zostaną publikacje w języku ukraińskim – jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gdzie skorzystać z lekcji języka polskiego, gdzie szukać pracy itp. Rodzice i dzieci otrzymają wsparcie informacyjne, które ułatwi rozpoczęcie edukacji w klasach wielokulturowych w popowickich podstawówkach. Możliwe będzie zasięgnięcie porady nauczyciela, psychologa, urzędnika, radnego, itd.W programie pikniku przewidziana jest prezentacja kultury nowych sąsiadów: gastronomia, rękodzieło, działania kulturalno-artystyczne.

Piknik zorganizowany będzie 17 września na Polanie Popowickiej w godzinach 11.00 – 16.00. Oto program pikniku: 11.00 – rozpoczęcie festynu, zaproszenie do stoisk, 11.15 – przedstawienie i zaproszenie do stoisk lokalnych przedsiębiorców, 11.30 – 15.30 – warsztaty, pokazy, konkursy, 11.30 – 15.00 – animacja zabaw dla dzieci, 16.00 – zakończenie festynu.

Spośród planowanych atrakcji pikniku, wymieńmy także: porady weterynaryjne, stoisko harcerzy ZHP Czarna 13 oraz prowadzone przez nich zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży, porady behawiorystki kociej, zawody sportowe mistrza kulturystyki, konkurs plastyczny i inne działania kreatywne. Na niektóre warsztaty warto zapisać się wcześniej, gdyż ilość uczestników przy poszczególnych stoiskach będzie ograniczona.

Dzięki wsparciu Rady Osiedla Pilczyce-Kozanów-Popowice Płn. na pikniku pojawi się m.in. Straż Pożarna i Straż Miejska. Prowadzona będzie także profilaktyka zdrowotna (analiza składu ciała) oraz propagowane zdrowe odżywianie. Na łasuchów czekać będą pyszne i zdrowe przekąski piknikowe!

Można mieć nadzieję, że ten integracyjny piknik pomoże – zarówno stałym mieszkańcom Popowic, jak i tym z Ukrainy – znaleźć wspólny język i rozpocząć nowy, wspólny rozdział życia osiedlowego.

tom